Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

31.05.2019
690
Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların rutin olarak yaptığı epilasyon teknikleri birkaç farklı gurupta toplanabilir. Eskiden sadece ağda yöntemi kullanılırken, bu yöntem acılı ve ağrılı olduğu için yerini teknolojik ürünlere bırakmıştır. Üstelik ağda ile alınan tüyler kısa zaman içinde büyür ve eskisine oranla daha gür çıkar.

Fakat epilasyon ve lazer epilasyon yöntemi ile alınan kıllar zamanla azalır. Üstelik bu yöntemler diğer ağda ve jilet ile yapılan epilasyonlara göre daha acısızdır. Günümüzde uygulanan epilasyon yöntemleri  nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Kadınların En Çok Kullandığı Epilasyon Yöntemleri

  • Kadınlar arasında yaygın olarak kullanılan iğneli epilasyon,
  • Blend yöntemi ile yapılan epilasyon tekniği,
  • Bio- aktif yöntemi ( acısız epilasyon)
  • Tüyler üzerinde radyo frekans yöntemi uygulaması,
  • Az bilinen foto epilasyon tekniği,
  • En popüler olan bir diğer epilasyon yöntemi, lazer epilasyon,

Bu kadar çok yöntem içinde kadınlar için hangisi uygun? Ya da hangisi daha sağlıklı olduğu mutlaka kişilerin ten ve tüy çeşidine göre iyice araştırılmalıdır.

 

İğneli Klasik Epilasyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yöntem kıl köklerini tamamen yok etmeye yönelik geliştirilmiştir. İğneli klasik epilasyon da bölgeye alkol sürülür ve kıl köklerine temas ettirilen iğne ile kıl köküne elektrik verilir. Bu yöntem ile acı duyabilirsiniz fakat acı derecesi çok yüksek değildir. Hamilelere ve akut bir rahatsızlığı olan kimselere uygulanmaz.

İğneli epilasyonda öncelikle epilasyon yapılacak bölge temizlenir ve uyuşturulur. Sonrasında yalnızca size kullanılacak olan iğneler ile işleme başlanır. Böylece enfeksiyon riski ortadan kaldırılmış olur. İşlem bittikten sonra yatıştırıcı kremler uygulanır. Fakat bu yöntemle cildinizde geçici olarak,  kızarıklık, şişlik ve benzeri durumlar yaşanabilir.

Blend Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Klasik iğneli epilasyonda yapılan işlemler blend epilasyonda da yapılır. Fakat burada kıl köklerine elektrik verilmez bir sıvı verilir bu sıvı ile kıl köklerinin zayıflatılması hedeflenir. Bu yöntem oldukça uzun süren bir epilasyon tekniğidir.

Bio- Aktif Epilasyon Sistemi Nasıl İşler?

Bu yöntemde iğne gibi acı verici uygulamalar yapılmaz. Eğer bu yöntemle kıllarınızdan tamamen kurtulmak istiyorsanız biraz sabırlı olanız gerekir. Çünkü bio- aktif epilasyon öncesi üç gün boyunca kılların yok edilmesi hedeflenen bölgeye solüsyon sürülür. Üç günün sonunda ağda yöntemi ile kıllar kökünden alınır ve farklı bir masaj tekniği uygulanır böylece çok uzun vadede kıllardan tamamen kurtulmak mümkün olur.

Kıl Köklerine Radyo Frekans Uygulaması

Bu yöntem diğer yöntemlerden oldukça farklıdır. Radyo frekans epilasyon için mutlaka alanında uzaman ve güvenilir kimselerden hizmet almanız gerekir. Bu teknik ile kıl köklerine ses dalgaları verilir. Ses dalgaları ile tüy kökleri yok edilmesi hedeflenir.

Foto Epilasyon (IPL) Nasıl Yapılır?

Eğer epilasyon sırasında acı yaşamaktan korkuyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem ağrı ve acıyı en aza indiren bir epilasyon çeşididir. Foto epilasyon sırasında kıl köklerine ışık atışı yapılır ve tüy kökleri ışıkla yakılır. Bu epilasyon tekniğinde seanslar 4-6 hafta aralıklarla yapılmaktadır.

Foto epilasyon işinde uzman uygulayıcılar tarafından yapılmalıdır. Uygulanacak bölgenin steril ve tıraşlı olması önemlidir. Bu yöntem koyu renkli tüylerde daha iyi sonuç vermektedir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon yöntemi ve cihazları herkes tarafından bilinir ve en sık kullanılan epilasyon çeşitleri arasında yer alır. Bu yöntem ile deri altındaki tüy kökleri ışık atışları ile tahrip edilir ve yakılarak yok edilmesi hedeflenir.

Ağrı ve acı yaşanır, fakat seanslar öncesi ağrı ve acıyı hafifletecek merhemler vücuda sürülür. Bunu yaptıracak kimseler uzman kişilerden destek almalıdır. Aksi halde cilt üzerinde yanıklar meydana gelebilir.

 

En Sağlıklı Epilasyon Yöntemi Hangisidir?

Eğer epilasyon yaptıracaksanız hangi epilasyon yöntemi daha iyi, gibi detaylara dikkat etmeniz ve en sağlıklı yöntemi kendiniz için belirlemelisiniz. Burada kullanacağınız yöntemi cilt yapınıza göre kendiniz seçmelisiniz. Özellikle iğneli ve ışıklı epilasyonlarda vücudunuzda yanıklar ve tahribatlar meydana geliyorsa seansları yarıda bırakmanızda fayda vardır.

Eğer epilasyon için uzaman bir yardım almak istiyorsanız mutlaka denetimli bir klinikten hizmet almalısınız. Epilasyon cihazları ile evde kendiniz kıl köklerini yok etmeyi hedefliyorsanız bunun için ışık atışlı olan cihazları tercih etmelisiniz.

Orta seviye kıl kökleri olan ve kalın kıl yapısına sahip olan kimseler evde yaklaşık, yedi seans sonra kıllarından tamamen kurtulabilir. Fakat bu uygulama sonrası hamile kalan bayanlarda kıllar hormonların etkisi ile tekrar çıkacaktır. Bu konuya da ayrıca dikkat etmeniz  önerilir. Bunun dışında saydığımız tüm epilasyonlar hamile bayanlar için kesinlikle uygun değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.