Eldeki Lekeler İçin Bitkisel Çözüm

13.09.2019
2.514
Eldeki Lekeler İçin Bitkisel Çözüm

Her gün cilt bakımları düzenli olarak yapılır. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürülür böylece kusursuz bir cilde kavuşmak daha kolay bir hale gelir. Fakat pek çok kişi el bakımını ihmal eder. Oysa ellerinde bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra ellerin üzerinde yaşlılık lekeleri ve güneş lekeleri daha da belirginleşir. Bu nedenle el bakımlarının düzenli olarak yapılması genç görünmenin ilk adımlarından biridir.

Cilde rengini melanin adındaki pigmentler verir. Melanin artışı ile de cilt üzerinde kahverengi ve siyaha yakın lekelenmeler meydana gelir. Örneğin; hamilelik döneminde, 40 yaşından sonra ve güneşe çok fazla maruz kalındığında malanin pigmentleri artar. Böylece cilt yüzeyinde istenmeyen lekeler meydana gelir. Özellikle Eldeki lekeler nasıl geçer? Eldeki lekeler için maske ve bitkisel çözüm önerileri nelerdir? Tüm bu sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilir ve ellerinizin daha genç bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Eldeki Lekeler Neden Olur?

 • Yaşlılık,
 • Güneşin zararlı ışınları,
 • Hormanol nedenler,
 • Genetik yatkınlık,
 • Karaciğerden gelen hastalıklar,
 • Doğum kontrol hapının devamlı kullanımı,
 • Hamilelik,
 • Günlük aşırı stres,
 • Ellerin bakımının yapılmaması,
 • Düzenli temizlik yapılmaması, gibi nedenler ellerde kahverengi lekelerin oluşmasına neden olan en büyük etmenler arasında yer alır.

Eldeki Kahverengi Lekeler İçin Bitkisel Çözüm

Öyle bitkiler vardır ki, pek çok cilt bakımında kişilere birebir fayda sağlar. Özellikle cilt lekelerinde kendini gösteren bu bitkiler ve doğal yöntemler cildi yenileyerek taze ve genç bir görünüm sağlar. Cilt ve el lekeleri için C vitamini kullanımı, yeşil çay özü, salatalık özü, salisilik asit içerikli nemlendiriciler kullanılmalıdır.  Böylece el ve cilt hem nemlenmiş hem de lekelerden arınmış olur.

Eldeki Lekeler İçin Soğan Kürü

Kırmızı soğanı rendeleyerek suyunu çıkarın, içine 2 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyip, pamuk yardımı ile lekeli alanlara uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Eğer ellerinizin yumuşak ve ipeksi olmasını istiyorsanız içine bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Eldeki lekeler için soğan kürü her gün uyguladığınızda ellerinizdeki lekeler kısa sürede yok olacaktır.

 

Eldeki Lekeler İçin Limon Ve Yoğurt Maskesi

Ellerin bakımında limon önemli bir yere sahiptir. Elleri beyazlatırken, tırnakların da daha güçlü uzamasına yardımcı olur.

 • 2 çorba kaşığı limon suyu,
 • 1 çorba kaşığı ev yapımı yoğurt,

Taze sıkılmış 2 çorba kaşığı limon ile yoğurdu karıştırıp ellerinize maske yapabilirsiniz. 15 dakika sonra yıkadığınızda farkı anında göreceksiniz. Eğer yüz ve yanak bölgesinde de aynı lekelerden varsa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Eldeki Lekelere Patates Suyu

Cilt lekelerinde etkinliği kanıtlanmış bir diğer kür, patates kürüdür. Anında etkisini gösteren bu kür için bir orta boy patatesi rendeleyip suyunu çıkardıktan sonra cilt lekelerine uygulayabilirsiniz. Adeta sihirli bir etki yapan bu kürü diğer cilt lekelerine de uygulayıp kısa zamanda etkisini görebilirsiniz.

Eldeki Lekelere Karbonat

Eldeki lekelere karbonat uygulaması ile elleriniz daha ışıltılı ve lekesiz olacaktır. Bunun için bir tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırıp homojen hale getirerek ellerinize maske yapabilirsiniz. Bununla beraber, bir kase içine bir yemek kaşığı karbonat, yarım limon ve bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip ellerinizi bu karışım içinde 20 dakika bekletebilirsiniz. Bu sayede eldeki ölü deriler, kahverengi lekeler ve tırnakların bakımı yapılmış olacaktır.

Yaban Turpu Ve Limon Suyu Kürü

Yaban turpu içerisindeki mineraller sayesinde cilt bakımında kullanılan nadir bitkilerdendir. İsmi cilt bakımında az duyulsa da oldukça etkilidir.

Bir yaban turpunun suyunu sıktıktan sonra yarım limon ekleyip ellerinizi bu su ile ovmanız yeterli olacaktır. 20 dakika sonra yıkayıp nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Süt Ve Pirinç Nişastası

Süt içerisinde barındırdığı alkalik asit sayesinde cilt beyazlatmada oldukça etkilidir. Pirinç unu ise hemen herkesin bildiği bir leke gidericidir.

 • 2 yemek kaşığı süt,
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu,

Malzemeleri karıştırıp ellerinize uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulama sonrasında pırıl pırıl ellere kavuşacak ve daha genç bir görünüme ulaşacaksınız. Aynı işlemi yüzünüz için de yapabilirsiniz.

El Lekeleri İçin Toz Şeker

Kahverengi lekeler için pek çok bitkisel alternatif mevcuttur. Ellerinizdeki lekeler toz şeker ile geçer bunun için yapmanız gereken ise;

Bir yemek kaşığı toz şeker ve yarım limonu ellerinizin üzerine uygulamak olacaktır. Bu sayede hem lekelerden hem kurtulabilir, hem de ellerinize peeling yapabilirsiniz.

Yine yarım limonun içine bir miktar toz şeker ekleyip tırnaklarınızı ovduğunuzda tırnak lekeleri de gitmiş olacaktır.

Eldeki Kahverengi Lekelere Kesin Çözüm

Ellerde meydana gelen lekelerden kurtulmak için bitkisel ürünlerden faydalanabileceği gibi, birtakım kozmetik ürün ve kremlerden de yararlanılabilir. Güzellik merkezlerinde lazer tedavisi, kimyasal peeling ve microdermabrasion uygulaması yaptırabilirsiniz.

 

Microdermabrasion Uygulaması Nedir?

Microdermabrasion uygulaması;  cildin üzerine  ve cilt tabakasına aniden yapılan kristal püskürtme işlemidir. Bu işlem sayesinde eller üzerinde beliren lekelerden kolaylıkla kurtulabilir ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Kimyasal Peeling Nedir?

Evde yapılan peelinglerden farklı ve daha etki olan kimyasal peeling sayesinde el, vücut ve yüz bölgesindeki istenmeyen lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu işlem için işinde uzman kişilerden destek alınmalıdır. Kimyasal peeling, derinin üst kısmından belirli ölçüde derinin soyulması işlemidir. Böylece yeni deri daha sağlıklı ve lekesiz bir şekilde gelir.

Eldeki Lekelere Lazer Tedavisi

Eldeki lekeler için yapılabilecek uygulamalardan bir tanesi de lazer tedavisidir. Artık lazer her sağlık sorununda ve estetik problemlerinde kullanılan teknolojik bir harikadır. Eldeki lekelere lazer tedavisi ile de lekelerden hemen kurtulabilirsiniz. Lekelerin koyuluğuna ve yoğunluğuna göre lazer tedavisi seansları değişebilir.

Eldeki Lekeler İçin Kullanılacak Kremler

Eldeki lekeler için bitkisel ürünler ve kozmetik ürünlerin yanında kremler de mevcuttur. Eldeki lekeler için kullanılacak kremler ise;

 • Sebi simyacı; cilt lekeleri ve el lekeleri için kullanılabilecek kremlerden biridir. Gündüz kullanıma uygundur.
 • Dermaderm leke kremi; hem el lekelerine hem de cilt lekelerine iyi gelen bir kremdir.
 • Achroactive max leke kremi; düzenli kullanımda etkisini kısa sürede gösteren bir leke kremidir.
 • Arap kızı kremi; bu krem cilt tonunu eşitler ve cilt üzerindeki tüm lekelerin giderilmesinde kullanılabilir.

Eldeki lekelerin oluşmaması için dışarıya çıkarken sadece yüz bölgesine değil ellere de güneş kremi sürülmesi gerekir. Ellerinizin yanında cildinizin de kusursuz ve lekesiz olmasını istiyorsanız cilt beyazlatma yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaşlılık Lekelerinin Silinmesi İçin Ne Yapılmalı?

Yaşlılık lekelerinin silinmesi için mutlaka düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Burada kimyasal ürünlerden, kozmetik ürünlerinden ve doğal ürünlerden destek alabilirsiniz. Elbette sadece ellerin dış yüzeyine bakım yapmakla bu lekeler geçmez bunun dışında düzenli beslenme ve karaciğer değerlerinin de kontrol ettirilmesi gerekir.

Yani kişiler vücutlarını iyi tanımalı bununla beraber vücudu hem içten hem de dışarıdan düzenli beslemelidir. Bu gibi detaylar sadece yaşlılık lekeleri için değil, bunun yanında cilt lekeleri, vücut lekeleri, güneş ve hamilelik lekeleri gibi lekeler için de geçerlidir. Çünkü melanin pigmentleri bu dönmelerde daha fazla aktif olarak ciltte görünümü hoş olmayan lekeler bırakır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.