Dulavrat Otu Faydaları Ve Kullanımı

11.06.2019
1.227
Dulavrat Otu Faydaları Ve Kullanımı

Hastalıkların yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz ilaçlı gıdalardır. Doğadan oldukça uzaklaşan insanoğlu son zamanlarda yine doğaya yönelmeye başlamıştır. Özellikle eski çağlarda tıp alanında kullanılan bitkiler bu günlerde yine gün yüzüne çıkmıştır. Bunun ispatı niteliğinde olan dulavrat otu, modern tıpta ham olarak kullanılmasa da alternatif tıpta kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Genelde yol kenarlarında görmeye alışık olduğumuz bu yabani bitkiye halk arasında pıtrak ta denilmektedir.

Güzel mor çiçekleri olan bitkinin dikenli dış yüzeyi mevcuttur. Daha çok kanı temizleme özelliği ile bilinse de cilt ve deri sağlığında da kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizler için, dulavrat otu özellikleri ve dulavrat otu neye faydalı, dulavrat otu yan etkileri var mı? aklınıza takılanlara cevap vermeye çalışacağız. Her yerde kolayca bulabileceğiniz bu bitkinin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 Dulavrat Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Dulavrat otu latince, arctium lapa olarak adlandırılır ve papatyagillerdendir. Dulavrat otu haziran ve temmuz aylarında mor yuvarlak çiçekler açar. Anadolu’nun her yerinde bulabileceğiniz bu bitki, adeta bir şifa deposudur. Kökü ile yaprakları ve çiçekleri ile nerede ise tüm cilt hastalıklarında kullanılabilir özelliklerdedir.

30 ila 60 cm arasında boyu vardır. Bitkinin kök kısmı çok bilinmese de oldukça lezzetli ve şifalıdır. Tadı hafif ekşi olsa da damak tadına müthiş bir lezzet bırakır, yani şifa için yenilen ve içilen diğer yabani otlar gibi acı ve tatsız değildir. Dulavrat otu nedir? Hangi hastalıklara şifadır? Gibi sorular sıkça sorulmuştur. Eğer cilt üzerinde kalıcı sorunlarınız varsa bu bitkinin kremini ve yağını kullanabilirsiniz.

Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?

Dulavrat otunun faydaları, saymakla bitmiyor. Eskiden yara ve böcek sokmalarında kullanılan bitki çağa uygun yapılan araştırmalar sonucunda pek çok farklı alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bitkinin faydalarına bakacak olursak;

 • Kan hücreleri üzerinde etkiye sahiptir, kanın temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında kalıcı çözümler sunarken, idrar söktürme özelliği ile de bilinir.
 • Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz gut hastalığına karşı korur.
 • Sindirim sorunlarını giderir.
 • Mide asidini düzenleyerek, mide yanmasını önler.
 • Sistit ve frenginin olarak adlandırılan hastalıklarda şifa için kullanılır.
 • Cilt kırışıklıklarında kullanıldığında botoks etkisi yaparak ufak kırışıklıkları önler.
 • Enerji verir.
 • İştahsızlar kullandığında iştah açar.
 • Romatizma gibi kemik ağrılarında kullanılır.
 • Saç bakımında da kullanılan dulavrat otu saç dökülmeleri, saç deri hastalıkları ve saç kırılmalarının önüne geçer.
 • Sedef ve deri üzerinde kronik görülen hastalıkları hafifleterek iyileştirir.
 • Kepeğin önüne geçer.
 • Sivilce ve sivilce izleri ile mücadele eder.

 

Dulavrat Otu Botoks Etkisi

Doğada bulunan her bitki bir şifa deposu olduğu gibi dulavrat otu da bilinen en faydalı bitkilerden bir tanesidir. Özellikle dulavrat otu botoks etkisi ile kırışık ciltten şikayet edenler için bir çözüm niteliğindedir.  Pıtrak botok için nasıl kullanılır? Eğer yeni oluşan cilt kırışıklıklarında dulavrat otunun mucizevi etkisinden faydalanmak isterseniz, dulavrat otu yağı kullanabilirsiniz.

Bunun için gece yatmadan önce rutin cilt bakımlarınızı yaptıktan sonra bir miktar dulavrat otu yağını botoks etkisi yapmak istediğiniz bölgelere uygulayın. Eğer selülit gibi sorunlarınız varsa, bitkinin kremini selülitli bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Cildi sıkılaştırma ve hücre yenileme etkisi sayesinde gözle görülür fayda sağlayacaktır.

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Dulavrat otunun sadece çiçekleri değil, yaprak ve kök kısımları da kullanıma uygundur. Eğer bitkiyi cilt sorunları için kullanacaksanız, kremlerinden ve bitkinin yağlarından faydalanabilirsiniz. Dulavrat otu cilde nasıl uygulanır? gibi soruların cevabını bilerek cildinize uygulamanız daha doğru olacaktır. Bu doğrultuda çiçeklerinden çay yaparak, cilt temizlemede ve makyaj temizlemede kullanabilirsiniz. Her kullanım öncesi mutlaka cildinizi doğal sabunlarla yıkamanız önerilir.

Dulavrat otunu kan temizlemek için kullanacaksanız, aktardan alacağınız bu yabani bitkiyi çay yaparak içmeniz önerilir. Günde bir fincan içmek yeterli olacaktır. On beş gün boyunca içip bir hafta ara vermeniz önerilir. Eğer gebelik ve emzirme gibi bir durum söz konusu ise doktorunuzun onayı olmadan kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez.

İdrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar söktürücü olarak, bitkinin köklerini taze ve çiğ olarak tüketmeniz tavsiye edilir. Tadı enginara benzediği için çiğneme ve yutma gibi zorluklarla da karşılaşmazsınız. Bunun yanında bitkiyi kış aylarında çay olarak kullanabilirsiniz. Yine vajinal enfeksiyon ve mantar gibi sorunlarda genital bölgeyi dulavrat otu çayı ile yıkamanız önerilir. (ılık olarak)

Dulavrat Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Bu kadar şifaya sahip olan bitkinin yağını hazır almak yerine kendi hazırlamak isteyen kimselerin merak ettiği sorulardan biri Dulavrat otu yağı nasıl yapılır? Sorusudur. 

 • Taze olarak topladığınız pıtrak köklerini ince ince doğrayıp cam bir kavanoza alın,
 • Akabinde üzerine gelecek kadar saf sızma zeytinyağı ekleyin.
 • Yaklaşık 1,5 ay boyunca güneş görmeyen gölge bir ortamda bekletin,
 • Bir buçuk ayın sonunda bir tülbent yardımı ile karışımı süzün,
 • Kaynar su içinde karışımı belmali usulü kaynatın ve kullanıma hazır hale getirin.

Yaptığınız yağı romatizma ağrılarında, mide yanmalarında ve saç bakımında kullanabilirsiniz. Bunun yanında yapraklarını haşlayıp ağrıyan yerlerinize ve cilt üzerindeki hastalıklarınıza klapa şeklinde uygulayabilirsiniz.

Dulavrat Otu Zararları Nelerdir?

 

Dulavrat otu zararları çok bilinmese de, kesinlikle hamile ve emziren annelerin kullanması önerilmez.

 • Kan sulandırma özelliği olduğu için anemisi olan kimseler kullanmamalıdır.
 • Bitkinin az da olsa mushil etkisi mevcuttur bu nedenle ishal dönemlerinde kullanılmaması gerekir.
 • Çocuklarda kullanılması uygun değildir.
 • Papatyagillerden olduğu için zehirleme ihtimali vardır. Bu nedenle fazla kullanılması doğur olmaz.

Dulavrat Otu Kremi

Anadolu’da pıtrak olarak adlandırılan bitkinin çiçeklerinden elde edilen değerli kremler daha çok sedef ve sivilce gibi cilt sorunlarında kullanılır. Dulavrat otu kremi tüm rahatsızlıklar için kullanımının yanında botoks için ve selülit için de kullanılabilir.

Dulavrat Otu Kapsülü Solgar 

Dulavrat otu solgar, cildin ihtiyacı olan başta nem, vitamin ve mineralleri cilde verir. Bunun yanında gençlik iksiri olarak ta adlandırılan bu bitki cilt yaşlanması ve cildin yorgun görünmesinin önüne geçer. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra kullanıma uygundur. Her kullanım sonrası cildinizi daha canlı ve parlak görebilirsiniz.

Dulavrat Otu Hapı Kullananlar

Dulavrat otu hapı kullananlar, hapın kadın hastalıklarında ve idrar söktürme özelliği olduğunu belirtmişlerdir. Bunun yanında hafif musil özelliği olduğu da bilinen bitkinin hapını kullanarak kronik kabızlık ve toksinleri atabilirsiniz.  Fakat dulavrat otu hapı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza sormanız ve kullanım şekli hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir. Her ne kadar şifa deposu olsa da, vücudunuzda istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir.

Dulavrat Otu Zehirli Mi?

Dikenli ve yabani bir bitki olan dulavrat otu dağlarda, yol kenarlarında görülür. Dikenli olması ve papatya familyasından olması sebebi ile en çok dulavrat otu zehirli mi? Sorusuna maruz kalmaktadır. Dulavrat otu zehirli değildir. Fakat bilinçsiz kullanımlarda bazı komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle hangi konuda kullanacaksanız mutlaka detaylı bilgiye sahip olduktan sonra kullanmanız tavsiye edilir.

Dulavrat Otu Nereden Alınır?

Dulavrat otu nerede satılır? Sorusuna cevap verecek olursak, yol kenarlarında bolca bulunur fakat arabaların kirli gaz yaymasından dolayı buralardan toplanılması önerilmez. Aktarlardan ve doğal kozmetik ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.