Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

22.05.2019
832
Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

Fiziksel şartlar ve genetik özellikler sebebiyle cildimizde zaman zaman bölgesel kararmalar ve lekeler oluşabilir. Bu gibi durumlarda oluşan kötü görüntüden kurtulabilmek için bazı yöntemlere başvurulur. Bu yöntemler; genellikle kozmetik ürünler olur.

İlk tercihin, doğallıktan yana kullanmasının her zaman faydalı olduğu bilinir, evde kolayca birkaç malzemeyle hazırlayabileceğiniz cilt beyazlatma maskelerini sizler için aktarıyoruz., Bunun yanı sıra cilt lekelerine dair detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. Faydalı olmasını diliyoruz. Keyifli okumalar.

Cilt Lekelerinin Neden Olur?

Hayatımızın belli dönemlerinde cilt problemleri yaşayabilmekteyiz. Cildimizde oluşan koyu renkli lekeler, bazen genetik bazen de çevresel faktörlere bağlı olarak karşımıza çıkar. Genel manada cilt lekelerinden bahsetmemiz gerekirse;

 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme
 • Genetik özellikler
 • Hava kirliliği
 • Sigara kullanımı
 • Kafein içeren içecekleri aşırı olarak kullanmak
 • Cilt yapımıza uygun olmayan kozmetik ürünleri kullanıyor olmak
 • Aşırı stres
 • Güneş ışınlarına gerekenden fazla maruz kalmak
 • Yaşlılık etkileri
 • Lazer epilasyon uygulamaları
 • Sıcak epilasyon uygulamaları (ağda ve sir gibi)

Düzensiz beslenme, kafein içerikli olarak fazla sıvı tüketimi ve sigara kullanımı birçok rahatsızlıklara davetiye çıkartabildiği gibi, cildin renginin kararmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenler, sağlığa zararı olduğu bilinen nedenlerdendir. Özellikle sigaranın içindeki çeşitli kimyasallar cildin pigmentine etki ettiğinden dolayı cilt kararmalarında direkt olarak etkilidir. Bu nedenle; bu unsurlara dikkat ederek kullanımlarını kestiğinizde ya da azalttığınızda cildinizdeki etkilerini göreceksiniz.

 

Güneş ışılarına olması gerekenden daha fazla maruz kalmak, ciltte kararmalar ile birlikte lekelenmeleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, güneş ışınlarına fazla maruz kalmayarak ve gün içinde dışarı çıkılacağı zaman güneş koruyucu bir krem kullanmak, şikâyetlerinizi azaltacaktır.

Kadınların cilt kararmalarına neden olan bir diğer neden ise epilasyon uygulamalarıdır. Lazer epilasyon sonrasında, ışınlara maruz kalınmasından dolayı ciltte kararmalar yaşanır, bunun için epilasyon sonrası güneş ışınlarına çıkılmaması tavsiye edilir. Özellikle yaz aylarında lazer epilasyon yapılması önerilmez. Ayrıca, eski usul epilasyon türleri de cilt kararmasına neden olmaktadır. Sıcak uygulama yapılan ılık ağda ve sir uygulamaları cilt kararmalarına sebebiyet verebilmektedir.

Cilt Lekeleri Neyin Belirtisi

Cildimizde meydana gelen bazı problemler, var olan hastalıklarımızı ya da gelecekte var olabilecek rahatsızlıklarımızın habercisi olabilmektedir. Birkaç cilt değişimine ve anlamına değineceğiz.

Göz Altı Morlukları

Gözaltındaki koyu lekeler genellikle kalıtsaldır. Ancak son dönemlerde ortaya çıkmış bir durum ise genellikle sigara, alkol ve tuzlu gıdaların fazla kullanılması sebebiyle oluşabilir. Nedeninin ne olduğunu keşfederek çözebilirseniz geçmesini sağlayabilirsiniz. Kısa sürede çözüm istiyorsanız soğuk kompres ve kozmetik ürün olan kapatıcıları deneyin.

Yüzün Sararması

Karaciğer, safra kesesi ve pankreas rahatsızlıklarına dikkat çeker. Eğer ani bir biçimde böyle bir cilt sorunu yaşadıysanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Benler Ve Birden Oluşan Doğum Lekesi Benzeri Cilt Lekeleri

Güneş kaynaklı olabilmektedir. Anca yine birden bire oluştuysa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Kelebek Döküntüsü

Aşırı şeker tüketimi, iklim değişikliği, mevsimsel değişimler, yanlış seçilmiş kozmetik ürünler sebebiyle bu problem yaşanabilmektedir. Nedeninin ne olduğu keşfedilir ve ortadan kaldırılırsa kelebek döküntüleriniz 1 2 hafta içerisinde kaybolacaktır. Ancak yayılma söz konusu ise lupus rahatsızlığı olabilir. Bu rahatsızlık bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Doktorunuza başvurmalısınız.

Dudak ve Burun Çevresindeki Yaralar

Bu durum genellikle bakteri ve mikropların sebep olduğu durumlardır. Böyle bir durumda yumuşatıcı kozmetik ürünlerden destek alabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

Eğer ciddi bir sağlık sorununun yansıması olarak cilt problemi yaşamıyorsanız, evde birkaç basit yöntemle cilt lekelerinizi hafifletme şansınız olduğunu belirtelim. Hem de kullanacağınız yöntemlerin tamamı doğal evde hazırlanabilecek ürünlerdir. Bu ürünler ve uygulama şekilleri aşağıdaki gibidir.

 

Cilt Lekeleri İçin Patates Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet küçük boy patates,
 • 5 yaprak taze nane

Uygulanışı: Cilde patates maskesi nasıl yapılır? Patatesler yıkanır ve küçük dilimler haline getirilir. Bir karıştırıcı içerisine patates ve naneler eklenir, karıştırılır. Elde edilen karışım, sorunlu bölgeye sürülerek 15 dakika boyunca bekletilir, ardından cilt durulanır.

Patates maskesi özellikle hassas cilt yapısına sahip olanlar için, bulunmaz bir nimettir. Patates, cildi nemlendirir, göz altı morluklarına ve göz altı torbalarına iyi gelir. Ayrıca, doğal bir peelingtir, cilt lekelerine, sivilce izlerine iyi gelir. Cildi ölü hücrelerden arındırır ve cilt beyazlatma özelliğine sahiptir.

Papates Maskesi Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Uygulamaya başladığınız maskelerin, düzenli kullanımı önerilir. Haftada bir yada iki kez düzenli olarak yapılan patates maskesi cildinizdeki lekelerin görünümünü azaltacaktır.

Cilt Lekeleri İçin Papatya Maskesi

Malzemeler:

 • 3 tatlı kaşığı papatya çiçeği,
 • 1 fincan su,
 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 1 yemek kaşığı gül suyu.

Uygulanışı: 1 fincan su kaynatılır ve içerisine papatya çiçeği konulur. 5 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içerisine bal ve gül suyu eklenir, iyice karıştırılarak sorunlu bölge üzerine uygulanır, 15 dakika bekletilir.

Cilt Lekelerine Limon Ve Karbonat

 

Malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı limon suyu,
 • 2 çay kaşığı karbonat

Yapılışı; Taze sıkılmış 2 yemek kaşığı limon suyuna, 2 çay kaşığı karbonat ilave edilir ve karıştırılır. Daha sonra temiz cilde lekelerin üzerine sürülür, 10 dakika sonra bol suyla durulanır. Sonrasına cildinizi nemlendirmeli ve bu maskeyi haftada 2 defa uygulamalısınız.

 Limon cildi beyazlatan ve cildi ölü derilerden arındıran doğal bir malzemedir. Dilerseniz cilt kararması ve lekelenmesi yaşanan bölgeye, bir limonu ortadan ikiye bölüp direkt olarak uygulayabilir ve ardından ılık bir su ile durulayabilirsiniz.

Yüz Lekeleri İçin Yoğurt Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı kadar süt,
 • 2 yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı kadar karbonat

Uygulanışı: İlk olarak bir pamuk yardımıyla sütü uygulama yapacağınız bölgeye uygulayın. Ardından 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp uygulayın. Krem kıvamındaki bu karışımı 20 dakika kadar bekleyin.

Bu karışım cildinizin beyazlamasına yardımcı olacağı gibi, cilt lekelerinin açılmasına, sivilcelerinizin azalmasına ve ölü derinin atılıp peeling etkisi yaratılmasına yardımcı olacaktır. Yoğurt maskesi, cilt beyazlatmak amacıyla sıklıkla kullanılan maskelerden biridir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.