Cilt Detoksu Nedir? Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

31.05.2019
611

Cildimiz hassas yapısı nedeniyle sigaradan, tozlu ve kirli havalardan, alkol kullanımı, güneş ışıkları gibi faktörlerden çok çabuk etkilenebiliyor. Etkileşim sonucunda ciltte sivilcelenme ve lekelenmeler gözle görülür bir şekilde meydana gelebilir. Bunların dışında cilt temizliğine önem verilmemesi cilt yüzeyinde oluşan yağ ve kirlerin birikimine yol açıp küçük gözeneklerin oluşmasına sebep olabilir.

Cildimizin dilinden en iyi kendimiz anlamamız gerekiyor. Cilt tipinize göre detoks yaparak cildi arındırıp nefes almasını sağlayabilirsiniz. Peki cilt detoksu nedir? Nasıl yapılır? hakkında yeterince bilgiye sahip miyiz diye kendimize sormamız gerekir mi? Evet gerekiyor. Cildimize iyi bakmak istiyorsak kendimize devamlı uygulayabileceğimiz bir cilt bakım detoksu bulmalıyız.

Cilt Detoksu Nedir?

Cilt detoksu cildimizde oluşan yağ, kir ve gözeneklerin içine dolan siyah noktaların giderilmesinde, cilt sağlığının devamlılığını korumaya yönelik yöntemlerin yapılmasına denir. Cilt detoksu güzellik salonlarına giderek sadece orada yapılabilen bir uygulama değildir.

Yani evde çok rahat bir şekilde uygulanabilen bir yöntemdir. Cilt detoksu nedir? sorusuna hitaben aynı zamanda detoks yapılan ciltte kırışıklık ve yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılmasında kullanılan bir işlem olarak da bilinir.

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

Cilt detoksuna yönelik, kişiler nasıl bir yol izleyeceği konusunda pek fazla bilgiye sahip değillerse akıllarına cilt detoksu nasıl yapılır? sorusu gelmesi çok doğaldır. Detoksun amacını ve nasıl yapılışını kavrayabilmek için güzellik salonlarına giderek veya internette biraz araştırma yaparak öğrenebilirler.

Detoks uygulaması için yapılan kür ve karışımlar bazen cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Bazen de tüm cilt tipleri için aynı maskeyi uygulamak da mümkün.  Cilt detoksu denince akla sadece kür ve maskeler gelmemeli. Kullanılan sigara, alkol, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak az tüketmek de bir nevi detoks sayılabilir. Yani cildinize bakım yapmak için uygulanan her yöntem detoks etkisi verebilir.

 

Cilt Detoksu Faydaları

Devamlı olarak cilt detoksuna önem verip devam eden kişilerin yaşlanmadıklarını ve ciltlerinin gergin olduklarını görmek ve içten içe bu durumu kıskanmak normal davranışlardandır. Cilt detoksu faydaları bu yüzden saymakla bitmez. Size sadece bilinen ve bu yönde amaç edinilerek uygulanan detoks faydalarından bahsetmekte fayda var.

  • Detoks ile cilt temizlenir dolayısıyla nefes alacağı için kırışıklıkların oluşmasını önler.
  • Kan dolaşımını hızlandırma özelliği ile kırışıklıklara karşı savaş açar.
  • Mevsim değişikliğinden oluşabilen pul pul deri dökülmelerini engelleyip cilt yapısını yenilemede yardımcı olur.
  • En çok şikayet edilen sivilce ve akneleri ortadan kaldırarak tekrar oluşumunu engeller.
  • Cilt detoksu yapan kişilerin kilo verebildikleri de gözlemlenmiştir.
  • Parlak, canlı ve yumuşacık bir cilde sahip olma yollarının en başında gelir.
  • Vücutta oluşan selülitlerin azalmasına katkı sağlayarak selülitlerin oluşumunu engeller.

Cildin Nem Dengesini Koruyun

Detoksta cildin nem oranı çok önemlidir. En az günde 2 litre su içmeniz toksinlerin atılmasında ve vücudun nem oranını korumasında yardımcı olduğu bilinir. Su ile içten temizlik yapmak mümkün olduğu kadar yüzünüze uygulayacağınız buhar banyosu ile dıştan da detoks yapmış olursunuz. Buhar banyosu ile yüzdeki gözenekleri açarak siyah noktaların ve yağ birikintilerinin çıkması kolaylaşır. Ayrıca kan dolaşımının da düzenlediği bilinmektedir.

Cilt Detoksunda Peeling Yapmak

Peeling, cilt detoksu yapılan dönemlerde en önemli yöntemlerden birisi olup cilde faydasının en çok olmasıyla bilinir. Canlı ve pürüzsüz görünüme kavuşmak için cilt detoksun da peeling yapmak çok önemlidir. Detoks yapmak isteyen kişilerin peeling uygulamasını ihmal etmeden devam ettikleri sürece yüz bölgesindeki gözeneklerin kapanması, kırışıklıkların azalması, ciltte canlılık ve parlaklık görünümlerine en kısa sürede kavuşacaklarının haberini verebiliriz. Ayrıca sürekli akne ve sivilceden şikayetçi olan kişilerin peeling uygulamasına daha çok önem verdikleri zaman dilimi içinde iyi sonuçlar elde edebilirler.

Cilt Detoksu İçin Yapılan Maskeler

 

Yüzümüze yaptığımız maskeler aslında biz fark etmeden detoks etkisi yapıyor. Bu da cildimizin işine gelen bir olaydır. Maskelerin amacı cildin ihtiyacı olan, cilt yapısını destekleyen maddelerin doğrudan cilde karışarak daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır.

Cilt detoksu için yapılan maskeler cildi parlaklaştırıp gözeneklerin kapanmasında etki sağlaması ile bilinmektedir. Herkesin cilt yapısına uygun maskeler seçilirse hedefi tam on ikiden vurmuş olursunuz. Cilt detoksu için genellikle kil maskeleri tercih edilmekte. Kil maskesi satın alırken ürünün kalitesinden emin olmalısınız.

Cildi Nemlendirmek                    

Cildin hemen yıpranmaya karşı bir hassasiyeti bulunuyor. Bu hassasiyetlik durumunda dikkat edilmezse cilt kurur ve pullanma görüntüleri kaçınılmaz olur. Cildi nemlendirmek için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bunun dışında su en doğal nemlendirici özelliği taşımaktadır.

Günlük 2 litre su içen bir insanın cildi muhakkak nem dengesini belli bir düzeyde tutabilmesini sağlayan bir yapıya sahip olmuş olur. Vücudumuz nemini kaybettikçe kırışıklık riski artar ve yüz bölgesinde belli olmaya başlar. Cildinizin parlak ve canlı görünümü nem oranına bağlı olduğunu unutmayın.

Cilt İçin Yapılabilecek Detoks Uygulamaları

Cilt üzerinde meydana gelen siyah noktalar, sivilceler ve lekelerin oluşumu kullandığımız tüm kimyasal ürünlere bağlı olarak oluşabilir. Cilt için yapılabilecek detoks uygulamaları konusunda yeterli bilgiye sahip olmak bizi en iyi sonuçlara götürmede yardımcı olabilir.  Detoks için öncelikle kimyasal ve katkılı ürünlerden uzak durmak cildimizin sağlığını korumamızda bize yardımcı olan ilk öğelerdendir. Kimyasal içerikli kremler ve yüz temizleyici toniklerden uzak durmak bunların yerine çareyi doğadan bulmak daha sağlıklıdır. Doğal olarak üretilen kremleri tercih edebilir ya da evde kendimiz yapabiliriz.

Detoks diyeti ise, diğer bir yöntemlerden birisidir. Yediğimiz ve içtiğimiz ürünleri seçerek daha sağlıklı olanları tercih etmekte bir detoks etkisi yaratacaktır. Sadece cildimize bakmakla detoks oluyor anlamına gelmiyor. Vücudumuza içten ve dıştan ne kadar çok destek verirsek o kadar çok etkili sonuçlar alabilmemiz mümkün olur. Bol bol meyve, sebze ağırlıklı beslenmek yeteri kadar vitamin ve mineral alımı detoks için gerekli unsurlardandır.

Ayda 2 kez yapılan detoks banyosu ile tüm vücudunuzu rahatlatmış olurken aynı zamanda detoks da yapmış olursunuz. Bunun için değişik detoks banyosu tarifleri vardır. Bunlar;

  • Epsom tuzu ve kabartma tozu ile küvete hazırlayacağınız suyun içine dahil etmek yeterli olacaktır.
  • Epsom tuzu ve zencefil ile hazırlanan küvette yaklaşık 10 dakika boyunca beklemek sizi kendinize getirmeye yeter.
  • Elma sirkesi ile İngiliz tuzu banyosu yapılırsa vücuttaki tüm bakterilerin ölmesi ve detoks etkisi şansı daha fazladır.

 

Cilt Detoksunda Kan Dolaşımının Önemi

Cildimizin gergin, pürüzsüz olması, kırışıklıkların oluşmaması için cilt detoksunda kan dolaşımının önemi oldukça büyüktür. Cilde uygulanacak bazı yöntemler kan dolaşımını uyararak düzene girmesini sağlayabilir. Bu yöntemler içinde en çok bilineni yüz bölgesine arada bir vücut fırçası ile kese yapar gibi fırçalamaktır.

Fırçalama sayesinde kan dolaşımını hızlandırdığı gibi toksinlerin vücuttan atılması için vücuda sinyal verdirir. Aynı zamanda vücuttaki ödemlerin azalmasına ve selülitlerin yok olmasına katkı sağlar. Fırça yerine kese yapılması da hemen hemen aynı etkiyi gösterecektir. Keseleme yönteminin bir avantajı ise ciltteki ölü derilerin atılmasını kolaylaştırıcı olmasıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.