Ceviz Yağı Faydaları Nelerdir? Ceviz Yağı Evde Nasıl Yapılır?

29.12.2019
1.473
Ceviz Yağı Faydaları Nelerdir? Ceviz Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Ceviz yağı faydaları nelerdir? Ceviz yağı evde nasıl yapılır? Ceviz, çok eskiden bu yana insan sağlığına hizmet etmiş en değerli ürünlerden biridir. Milattan önce 300’lü yıllarda Romalılar tarafından bulunmuş ve bazı hastalıkların şifasında kullanılmaya başlanmıştır. Ceviz içeriğinde B1, B2, B6 vitaminlerini barındırır. Kalp sağlığından beyin sağlığına kadar hemen her alanda kullanılmıştır.  Elbette tüm bu vitaminler ceviz yağının içinde de mevcuttur.

Özellikle soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen ceviz yağı ile vücut sağlığınızı, saç ve cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Türkiye’de bol miktarda ceviz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Olgunlaşan cevizlerin soğuk sıkım yöntemi ile elde edilmesine ceviz yağı denir. İşte sizler için araştırdığımız, ceviz yağının faydaları hakkında tüm detaylar…

Ceviz Yağı Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı her yaştan insanın kullanması gereken doğal yağlardan  biridir. Eğer ceviz yağının faydaları hakkında bilgi sahibi olarak bu doğal ürünü kullanırsanız şifasından daha doğru faydalanabilirsiniz.

 • Çağımızın en korkulan hastalığından biri kanserdir. Bu nedenle kansere karşı bir direnç oluşturmak isterseniz ceviz yağı kullanmanız tavsiye edilir.
 • Uyku düzeninde bozukluklar olan kişiler mutlaka düzenli olarak ceviz yağı kullanmalıdır. Bu sayede uyku düzeniniz yerine gelmiş olur. yine ceviz yağı mutluluk ve huzur verir.
 • Ceviz yağının içinde manganez bol miktarda bulunur. Bu nedenle kemikleri güçlendirerek, kemik bağ dokusunu düzenler.
 • Damarları koruyarak, damar tıkanıklığı gibi hastalıkların önüne geçer.
 • Kalp krizi riski olan kişiler her gün mutlaka belli ölçülerde ceviz yağı kullanmalıdır.
 • İçerisinde bol miktarda selenyum, fosfor ve yağ asitleri bulunur. Bu sayede vücudun hormonlarını düzene sokar.
 • Ceviz yağı sadece vücut sağlığında değil, ciltte oluşan kırışıklıkları engellemek ve gidermek için de kullanılır.
 • Çağımızda en sık karşılaşılan egzama ve sedef hastalıkları için de ceviz yağının düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.
 • Aileden gelen ya da sonrada oluşan unutkanlıkları ceviz yağı kullanarak önleyebilirsiniz.
 • Ceviz yağı doymamış yağ asitlerinden oluşur, dolayısı ile kolesterol gibi hastalıklarda kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden biridir.
 • Ceviz yağı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korurken, vücudun bronzlaşmasını da sağlar. Ten yapısında meydana gelen renk eşitsizliklerini giderir.
 • Ceviz yağı tokluk hissi uyandırdığı için zayıflamanıza da yardımcı olur.
 • Ceviz yağı kaş, sakal ve kirpik bakımında da kullanılabilir.

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı cilt sağlığında ve vücut sağlığında kullanılan en özel yağlardan biridir. Tüm bunlara ek olarak ceviz yağının saç için de pek çok faydası mevcuttur. Ceviz yağının saça faydaları ise;

 • Saç diplerinde görülen sedef hastalığına ve saç kıran hastalığına iyi gelir.
 • Saçların yeniden yapılanmasını sağlar ve saçlara ipeksi bir görünüm sunar.
 • Saç dökülmelerini kökünden durdurur ve dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur.
 • Ceviz yağı saça parlaklık verir. Özellikle boya gibi kimyasal işlemlerden sonra saçın yıpranmasını önler.
 • Saçlarda yaşanan kepek sorununu giderir.
 • Saç diplerindeki kaşıntıları durdurur.
 • Dökülen kaşların yeniden çıkmasını sağlar. Seyrek kaşlarda dolgu ve hacim verir.
 • Kirpiklerin kıvrılmasına ve uzun görünmesine yardımcı olur.
 • Saçlarda olduğu gibi sakallarda da oldukça etkilidir. Sakal bakımında kullanılabilir.
 • Çocukların saçları için de kullanabilirsiniz.
 • Taranması zor olan saçların daha kolay taranmasını sağlar.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır?

Ceviz yağını kullanmadan önce mutlaka ceviz yağı nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını bilmekte fayda vardır. Çünkü ceviz yağının kullanımı oldukça farklıdır.

 • Ceviz yağının hastalıklarda ve vücut sağlığı için kullanımı; sağlığınız için kullanacaksanız günde bir tatlı kaşığı tüketmeniz tavsiye edilir. Burada salatalarınızda ve suyu ile beraber tüketebilirsiniz.
 • Ceviz yağının cilt sağlığında kullanımı; ceviz yağını cilt sağlığında kullanmak isterseniz, her cilt temizliğinden sonra cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Eğer cildinizi güneş ışınlarından korumak isterseniz ve bronzlaşmak isterseniz dışarıya çıkarken sürmeniz tavsiye edilir. Tüm bunlara ek olarak, makyaj temizliğinde de kullanabilirsiniz.
 • Ceviz yağının saçlarda ve kirpiklerde kullanımı; saçlarda yaşanan dökülmeler için kullanacaksanız haftada 2 kez banyo yapmadan önce saç diplerinize, parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Saçlarda yaşanan kırıklar için, sadece saç uçlarınıza bir kaç damla ceviz yağı uygulayabilirsiniz. Her saç tarama işleminde ve saç şekillendirme işleminde aynı uygulamayı yaparak saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kirpik, kaş ve sakal bakımında ceviz yağının mucizevi özelliklerinden faydalanmak isterseniz her gün kaslarınıza, kirpik ve sakallarınıza ceviz yağı uygulayabilirsiniz.

Ceviz Yağı Nasıl Evde Yapılır?

Elbette herkes bu harika yağın özelliklerinden faydalanmak ister. Bu bağlamda da ceviz yağı nasıl yapılır? Sorusu en sık sorulan sorulardandır. Ceviz Yağı sıkılma yöntemi ile yapılır. Bu işlem için uzman firmalar hizmet sunar. Yani evde amatörce yöntemlerle ceviz yağı yapmak oldukça zordur.

Ceviz Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular Ve Cevaplar

Ceviz yağı yemeklerde kullanılır mı?

Ceviz Yağı gibi bitkisel yağların yemeklerde kullanılması doğru olmaz. Çünkü yemek yaparken belli bir ısıya maruz kaldığı için içerisindeki tüm vitamin ve mineraller kaybolur. Bu nedenle ceviz yağını yemeklerde değil, salata gibi çiğden tüketebileceğiniz yiyeceklerde kullanmanız önerilir.

Ceviz yağı kızartmalarda kullanılır mı?

Elbette kızartma gibi yiyecekler her zaman vücut sağlığı için uygun değildir. Üstelik ceviz yağı uçucu bir yağ olduğu için kesinlikle ısıya maruz kalmamalıdır. Bu nedenle kızartmalarda kullanılması hiç doğru olmaz.

Ceviz yağı yüze sürülür mü?

Ceviz yağı cilt sağlığında kullanılabilir. Yani bu bağlamda ciltte ve yüz bölgesinde kullanımı doğru olur. Özellikle makyaj sonrası ceviz yağı ciltte kullanılması oldukça yerinde olacaktır. Yine mimik kırışıklıklarını önlemek için de kullanıma uygundur.

Ceviz yağı ile tamamen dökülen saç yeniden çıkar mı?

Dökülen saçlarda duruma göre çıkma olasılığı vardır. Ama genetik nedenlerden dolayı ve yaşlılık gibi nedenlerden dolayı dökülen saçların geri çıkması zordur. Fakat stres, hamilelik ve emzirme gibi nedenlere bağlı olarak dökülen saçlarınıza ceviz yağı uygulayabilirsiniz. Bu sayede dökülen saç hücreleri harekete geçerek, yeniden saç oluşumu başlar.

Ceviz yağı kirpiklerde nasıl kullanılmalı?

Ceviz yağını kirpiklerde mucizevi bir etkiye sahiptir. Her gece kirpiklerinize ceviz yağı uyguladığınızda, kirpilerin boyu uzayacak ve daha kıvrımlı olmasına katkı sağlar.

Ceviz Yağı Kullananların Yorumları

Ceviz Yağı eski dönemlerden bu yanı kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Ceviz Yağı Kullananların Yorumları ise daha çok olumlu yönde olmuştur.

 • Ben ceviz yağını cildimi bronzlaştırmak için kullanıyorum. Her dışarıya çıktığımda güneş kremi yerine ceviz yağı kullanıyorum.
 • Erkek arkadaşım ceviz yağını sakalları için kullanıyor. Ben de ondan gördüm kaşlarım ve kirpiklerim için kullanıyorum gerçekten etkili bir ürün.
 • Çotanak ceviz yağı kullananlar hakkında bir yorum görmüştüm, ben de kullanmayı düşünüyorum.
 • Ben kronik rahatsızlığından dolayı çok fazla unutkanlık yaşıyorum. Bu nedenle her gün bir tatlı kaşığı ceviz yağı kullanıyorum, unutkanlığıma bir nebze olsun iyi geliyor.

Ceviz Yağı Nerede Satılır?

Ceviz yağını aktarlardan, güvenilir online alış veriş sitelerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Ceviz Yağı Fiyatı

Ceviz yağı fiyatı oldukça uygundur. Fakat ceviz yağı farklı boyutlarda satıldığı için fiyatlarında da farklılıklar söz konusudur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.