Doğal Bitkiler

Brezilya Cevizi Nedir?

Dünya üzerinde her yıl yeni bir bitki keşfedilir  ve bu bitkinin insan sağlığına faydaları araştırılır. Son dönemlerde ülkemizde sıkça konuşulan konuların bir tanesi brezilya cevizidir. Üstelik bu kuru yemiş sadece ülkemizde değil tüm dünya üzerinde oldukça popüler hale gelmiştir.

Kalp sağlığını korumadan, cilt bakımına, kanserle savaşmadan, saç sağlığını korumaya kadar bir çok faydası bulunan Brezilya cevizi hakkında tüm merak edilenler Yazımızın devamında…

Brezilya cevizi nedir? Brezilya cevizi nasıl tüketilmeli?  Brezilya cevizi besin değerleri ve brezilya cevizi zayıflatır mı? gibi sorulara cevap vereceğiz, siz de yazımızın tamamını okuyarak brezilya cevizi  hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Brezilya Cevizi Nedir? Ne İşe Yarar?

Brezilya cevizi, bir diğer adıyla amazon cevizi güney Amerika’da yetiştirilir. Brezilya cevizi ağacı yüksekliği yaklaşık olarak 50 metreye ulaşabiliyor.  Bu ağaçların en büyük özelliği sadece uzun boylu olmaları değil 500 yıl  kadar yaşayabilmeleridir. Bu nedenle ağaç heybetli ve yağmur ormanlarında görülebilecek en büyük ağaçlardan bir tanesidir.

Ağacın yaprak ve gövde kısmı harika olduğu gibi meyvesi de eşsiz vitamin ve mineral deposuna sahiptir. Bitkiye amazon cevizi denilmesinin sebebi amazon ormanlarında yetişmesinden kaynaklanır. Brezilya cevizi ağacının kesilmesi bölgede yasaklanmıştır. Bu nedenle ağacın meyveleri olgunlaştığında yere kendiliğinden düşüyor.

 

Brezilya cevizi nerelerde yetişir? Bu kuru yemişin adı her ne kadar brezilya cevizi olsa da daha çok Bolivya’da yetişir. Yani ana vatanı Güney Amerika’dır. 70’li yıllarda bu meyveye zenci ayak parmağı denilmekteydi. Fakat ırkçı bir tabir olduğu için artık brezilya cevizi denilmektedir.

Brezilya cevizi tadı fındığı andırmaktadır ve yağ oranı yüksek bir besindir. Güçlü bir selenyum kaynağıdır ve insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. İçerdiği çinko sayesinde iltihap kurutucu özelliktedir. Brezilya cevizi kolesterol dengeler, kalp sağlığını korur. Zayıflamaya yardımcıdır ve troid fonksiyonunu düzenlemesi Brezilya cevizi yararları arasındadır.

Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir?

Adını son günlerde duymaya alıştığımız brezilya cevizi faydaları saymakla bitmiyor. İsminin sıkça anılmasının, faydalarına baktığımızda hiçte yersiz olmadığını görebiliriz.  Bu bitkinin içerisinde, %14 oranında protein, %12 karbonhidrat, %66 oranında yağ ve cevizin 100 gramında 7.5 lif içeriği bulunur.

Bu nedenle herkesin kesinlikle tüketmesi gereken bir vitamin deposudur. Yine vücudun ihtiyacı olan günlük selenyum ihtiyacının tamamını sadece tek bir brezilya cevizi karşılayabiliyor. Tek bir brezilya cevizinin içinde yaklaşık 90 mcg selenyum mevcuttur.

Antioksidan Kaynağıdır

Brezilya cevizi içerisinde bol miktarda selenyum bulundurur. Bu nedenle serbest radikallerle savaştığı için kişilerin vücut sağlığını korur ve dinç tutar. Bunun yanında selenyum eksikliği dünyada en çok görülen vitamin eksikliklerinden bir tanesidir.

Pek çok hastalıkta selenyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Yeteri miktarda tüketilen Brezilya cevizi vücudu destekler ve vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği çinko, sinir sistemine ve anksiyete gibi kaygı bozukluklarının tedavisinde oldukça etkili.

Brezilya Cevizi Kalp Sağlığını Korur

Amazon cevizi faydaları arasında kalp sağlığını koruma özelliğine de vardır. İçinde bulunan HDL, iyi kolesterol, omega- 3 yağları mevcuttur. Bu yağlar diğer kötü kolesterolün  önüne geçer ve kalp sağlığını korur. Üstelik sadece kalp sağlığını değil, damar sağlığı için de mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında yer alır.

Beyin Sağlığı İçin Önemlidir

Unutkanlık gibi sorunlarla baş etmek isteyen kimseler amazon cevizi kullanabilirler. Ceviz içinde bulunan elajik asit ve selenyum miktarı oldukça fazladır. Bu da beyin sağlığı açısından önemlidir.

Sperm Sayısını Artırır

Yapılan bilimsel araştırmalar Brezilya cevizinin testosteron hormon seviyesini yükselttiği sonucuna ulaşmıştır. Özellikle düşük sperm sayısında olan erkeklerin tüketmesi önerilir. Amazon cevizinin içinde yer alan L- arginin de erektil disfonsiyon erkek sağlığında önemli rol oynar.

Kanser Hastalığını Önler

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan Brezilya cevizi kanserle mücadele için de kullanılabilir. New York’ta bulunan Roswell Park Kanser Enstitüsü Brezilya cevizinin kanseri önlediğini doğrulamıştır. Özellikle vücudu kansere daha yatkın olan kimselerin, genetik kanser hastalarının ve ailesinde kanser rahatsızlığı bulunan kimselerin tüketmesi gereken bir besindir.

Troid Bezini Düzenler

Günümüz de pek çok kişinin ortak sağlık sorunlarından bir tanesi troid rahatsızlığıdır. Amazon cevizi içinde yer alan selenyum içeriği troidleri düzenlediği ve troid sorunu ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. Brezilya cevizi haşimato hastalığına da iyi gelen bir besindir.

 

Cildi Güzelleştirir

İçerisinde bulunan  A ve E vitaminleri hücre yenilenmesi sağlayarak cildin daha güzel, parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.  Üstelik bu yemiş sadece cilt sağlığı için değil, saç sağlığı ve tırnak sağlığı için de tüketilmelidir.

Brezilya Cevizi Saça Faydaları

Brezilya cevizi dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur. Kırılmış yıpranmış saçları besler, saçların daha sağlıklı ve daha parlak görünmesine yardımcıdır.

Brezilya Cevizi Nasıl Kullanılır?

Brezilya cevizi kullanmak ve tüketmek oldukça kolaydır. Günde 5 – 6 tane çiğ olarak tüketilmesi yeterli olacaktır. Günlük 5 – 6 tane Brezilya cevizinden fazlası alınırsa vücuda çok fazla selenyum yükleneceği için kişileri olumsuz etkiler. Brezilya cevizi nasıl kullanılır? Sorusunun bir diğer yanıtı ise, salatalarda ve tatlılarda kullanıma uygun olacaktır.

Brezilya Cevizi Zayıflatır Mı?

Bu kadar vitamin ve mineral deposu olan amazon cevizi hakkında en sık sorulan sorulardan bir tanesi Brezilya cevizi ile zayıflama mümkün mü? Vitamin ve minerallerin yoğun olarak bulunduğu bu kuru yemiş metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflatma gibi bir etkisi de mevcuttur. Fakat hiçbir yiyecek ya da içecek tek başına zayıflatma etkisine sahip değildir.

Bu kuru yemiş de tek başına zayıflatma etkisine sahip değildir. Özellikle spor yapan kimselerin tüketmesi gereken bir yiyecektir.  İçerisinde bol miktarda bulunan selenyum sayesinde metabolizma daha sağlıklı ve daha aktif olarak çalışır. Bu nedenle sporcuların bolca tüketmesi gereken bir besindir.

Brezilya Cevizi Nerede Satılır?

Brezilya cevizini tüketmek isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri brezilya cevizi  nerede satılıyor? sorusudur. Brezilya cevizi internet sitelerinde satılır örneğin; n11, gitti gidiyor, hepsiburada.com adreslerinden bulabileceğiniz gibi bazı online eczanelerden de temin edebilirsiniz.

Yine aktar ve büyük marketlerden de brezilya cevizini temin edebilirsiniz. Yine brezilya cevizi migros mağazalarında ve sanal mağazalardan da % 100 organik olanını bulmanız mümkündür.

Brezilya Cevizini Kimler Kullanamaz?

Brezilya cevizini herkes rahatlıkla tüketebilir. Fakat ölçülü bir şekilde kullanmak daha doğru olacaktır. Özellikle hamilelerin ve yaşlıların kesinlikle ölçülü bir şekilde kullanması tavsiye edilir.

Brezilya Cevizinin Yan Etkileri Nelerdir?

Brezilya cevizi kullanımı oldukça faydalı bir kuru yemiştir. Fakat içinde bol miktarda selenyum olduğu için günlük 5 – 6 adetten fazlası tavsiye edilmez. Zira, vücuda çok miktarda  selenyum depolanması bir takım sağlık problemlerine neden olabilir. Brezilya cevizi zararları bakımından fazla yenilmemesi gereken bir kuru yemiştir.

Brezilya Cevizi Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Brezilya cevizi ne kadar yenmeli? sorusunun cevabı, brezilya cevizini günde bir adet tüketmeniz yeterli olacaktır. Eğer daha fazla tüketmek istiyorsanız 5- 6 adedi geçmemesine özen göstermeniz gerekir. Bununla beraber hiçbir zaman tek başına kilo verdiren bir kuru yemiş değildir, kesinlikle tek başına tüketerek kilo vereceğinize inanmayın.

Brezilya Cevizinin Fiyatı Nedir?

Brezilya cevizi, yurt dışından geldiği için dolar bazında hesaplanarak satılır. Bu nedenle brezilya cevizinin fiyatı dolara göre artış ya da düşüş gösterir. Fakat cevizin fiyatı 160tl ila 300tl arasında değişmektedir. Fiyatını yüksek bulanlar küçük paketler halinde  ya da gram halinde de bu ürünü satın alabilirler. O zaman fiyat daha düşük ve daha uygun olacaktır.

Brezilya Cevizi Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Brezilya cevizi, hamilelerin, emziren annelerin ve ciddi kalp rahatsızlığı olanların kullanımı önerilmez.

 

Brezilya Cevizi Boy Uzatır mı?

Brezilya cevizi tıpkı, fındık, fıstık, badem gibi bir kuru yemiştir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücut direnci ve sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Özellikle gelişim çağında olan çocukların sağlıklı beslenmeleri ve boylarının uzaması için bu tip kuru yemişleri tüketmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Brezilya Cevizi Kullanıcı Yorumları

Türkiye’de yetişmeyen bu kuru yemişin tadını ve vücut sağlığına etkisini merak edenler için brezilya cevizi kullananlar anlatıyor. Cevizin yumuşak bir tadı olduğundan ve enerji verdiğinden bahsetmektedirler.

  • Ben troid hastasıydım, günde 3 adet brezilya cevizi, tüketiyorum faydasını gördüm. Eskiden kilo verememe rağmen artık yavaş yavaş kilo veriyorum.
  • Öğün başlarında kullanıyorum böylece metabolizmam hızlanıyor ve daha rahat hareket edebiliyorum.
  • Bugün Malatya pazarı isimli kuru yemişçide gördüğüm kilosu 130 lira olan bir kuru yemiş çeşidi. Tadına da baktım, tat, şekil şemal olarak cevizle alakası yok. Normal bildiğimiz fıstığın 2.5-3 katı büyüklükte bir fıstık düşünün, tadı da fıstıktan az daha güzel. Ama bir kaju, antep fıstığı değil, fiyatını hak etmiyor.
  • Selenyum takviyesi için aldığım 100 gramı 38 lira olan, tanesi bir liradan fazlaya gelen fındık türü. ana vatanı Güney Amerika dır. Bugün ilk kez tadına baktım ve tadı iyi. İthal olduğu ve çok pahalı olduğu için fiyat performansı düşük. Şifa niyetine almayacaksanız fiyatına değmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu