Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm

17.12.2020
65
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm…

Boğaz ağrısı, daha çok kış günlerinde meydana gelen sağlık sorunlarından biridir. Günlük hayatı altı üst eden boğaz ağrısı için çeşitli enfeksiyon ilaçları kullanılması gerekmektedir. Ancak erken dönemde bir takım bitkisel ürünlerden faydalanmak, boğaz ağrısını ilerlemeden önüne geçecektir. Boğaz ağrısına neden olan en büyük etmen ise kesinlikle bademciklerde iltihaplanma ve boğaz tahrişleridir.

Boğazda biriken enfeksiyon kısa sürede tedavi edilmez ise, beraberinde nefes alma zorlukları, akciğerlerde sağlık sorunları ve vücutta ateşlenme gibi durumları beraberinde getirir. Bu nedenle yetişkin ve çocuklarda sıklıkla yaşanan boğaz ağrısı ve boğaz tahrişleri için erken dönemde tedaviye gidilmesi gerekmektedir. Kış günlerinin ve bulaşıcı hastalıkların artması ile beraber boğaz ağrısını anında geçiren yöntemleri sizler için derledik. Konuya ilişkin tüm detaylar yazımızın devamında…

Boğazda Yanma Hissi Neden Olur?

Boğazda bademcikler mevcuttur. Bu bademciklerin esas görevi vücuda dışarıdan gelebilecek her türlü bakteri ve mikropları önlemektir. Yani bademcikler dışarından gelen tüm mikropları içine hapseder. Ancak yoğun bir şekilde bademciklere ve boğaz bölgesine temas eden mikroplar, tutundukları bölgede tahrişe ve ağrılara neden olur. Bu da boğazda yanma ve ağrı hissinin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Mikroplar boğaz bölgesinde çoğaldıkça yutkunma gibi sıradan işlevler bile oldukça zorlu hale gelebilir. Bu nedenle boğazda yanma hissedildiği andan itibaren hemen önlem alınması gerekir. Ayrıca boğaz ağrısı ve boğaz yanması gibi durumlarda kullanılabilecek ilaçlar vücuda ağır gelebileceği gibi vücudun savunma sisteminin de düşmesine yol açabilir.

Yani sık antibiyotik kullanmak, bir yönden vücudu ve mikropları antibiyotiğe alıştırmak anlamına gelir. Bu da vücudun daha sonraki hastalıklarda daha savunmasız olmasına yol açar. Dolayısı ile doğanın insana sunmuş olduğu çeşitli bitkilerden faydalanmak gerekir. Ancak çok fazla ilerleyen boğaz acısı ve boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda mutlaka işinin uzmanı bir hekime baş vurulması gerekmektedir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Boğaz ağrısı, için geç kalınmadan ve mikropların çoğalması beklenmeden hemen çeşitli bitkilerden faydalanmak gerekmektedir. Hafif bir ağrı ya da tahriş durumu hissedildiği andan itibaren anti septik ve antibiyotik etkisi olan doğal besinleri tüketmeniz tavsiye edilmektedir. İşte; boğaz ağrısını geçirecek yöntemler

Sarımsak; bilindiği üzere en etkili doğal antibiyotik içeriğine sahip olan bitkilerden biri sarımsaktır. Dolayısı ile boğaz bölgesinde ağrı ve acı hissedildiği zaman hemen sarımsak tüketmeniz önerilir. Burada sarımsağı ince ince doğrayarak tüketmeniz faydalı olabileceği gibi sarımsağı fırında pişirip tüketimini de yapabilirsiniz. Ayrıca boğaz ağrısı ile beraber vücutta ateşlenme gibi sorsunlar varsa yoğurt ile sarımsağı beraber tüketmeniz hem boğaz ağrısına şifa olacak hem de vücut ateşini düşürmenize katkı sağlayacaktır.

Ihlamur; kış hastalıkları denince mis gibi kokusu ile ilk akla gelen doğal tedavi yöntemi ıhlamurdur. Boğazda ağrı ve tahriş durumları ortaya çıktığında bir fincan ıhlamur tüketebilirsiniz. Boğaz bölgesinin yumuşayarak, tedavi edilmesine yardımcı olur. Özellikle çocuklarda ve ileri yaşta kişilerde görülebilecek olan boğaz ağrısı için hemen ıhlamurdan faydalanılması önerilir.

Kekik; tam anlamı ile anti septik özelliğe sahip olan kekik boğaz enfeksiyonunun tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Kekik çayı içerek vücudunuzu hem enerjik tutabilir hem de boğaz ağrısına kesin bir çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca kekik, vücudun bağışıklık sisteminin de güçlenmesine fayda sağlar ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kış mevsiminde gerek havaların birden soğuması gerekse, kirli havanın yayılmasından dolayı gribal enfeksiyonlar ve boğaz ağrıları ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda boğaz ağrısına iyi gelen bitki çaylarını mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Nane çayı; nane çayı ile grip ve boğaz ağrısına çare bulabilirsiniz. Ayrıca nane çayının içine bir miktar kabuk tarçın eklediğinizde harika bir şekilde tedavi edici özelliğine şahit olabilirsiniz. Nane içerdiği bir takım uçucu yağlar sayesinde ve anti septik özellikleri sayesinde kısa sürede grip tedavisinde başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Hatmi çiçeği; öksürük ve gribal enfeksiyonlarda yüz yıllardır kullanılan bitkilerden biri de hatmi çiçeğidir. Hatmi çiçeğinin çayını içerek hem boğazınızı yumuşatabilir hem de grip ve nezle gibi durumların kısa sürede tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle kuru öksürük şikayeti olan kişiler için hatmi çiçeği harika bir alternatif olacaktır.

Adaçayı; inflamatuar  durumlarda en sık kullanılan bitkisel ürünlerden biri de ada çayıdır. Yatıştırıcı ve ferahlık veren özelliği ile boğaz acısını ve boğaz ağrısını ortadan kaldırmaya fayda sağlayacaktır.

Limon; limon C vitamini yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Limonun suyunu sıkıp, sade bir şekilde içebileceğiniz gibi limon çayı yaparak da tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi güçlenip, daha kısa sürede sağlınıza kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca limon iyi bir antioksidan kaynağıdır. Dolayısı ile vücudunuzdaki iltihaplanmaların  ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Bal ve zencefil; nerede ise tüm dünyada boğaz ağrısı ve gribal enfeksiyonlarda kullanılan doğal ürünlerin içinde bal ve zencefil mevcuttur. Nane çayı ya da ıhlamur çayı yaptıktan sonra bal ve zencefili bu bitkisel çayın içine ekleyip yudum yudum tüketebilirsiniz. İlk bardaktan itibaren boğazın yumuşadığını hissedebilirsiniz.

Meyan kökü; aspirine benzeyen etkiye sahip olan meyan kökü daha çok Avrupa da alternatif tıpta kullanılan bitkilerden biridir. Hızlı bir şekilde iyileştirme gücü olduğu için boğaz ağrısı ve grip gibi hastalıklarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Dolayısı ile boğaz ağrısı için meyan kökü tüketebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı; boğazda oluşan mukoza hasarlarının en kısa sürede tedavi edilmesine yardımcı olan Hindistan cevizi sayesinde boğazınızda yumuşamaya ve daha kısa sürede iyileşmeye yardımcı olacaktır. Çorbanızın içine bir kaşık Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Limonlu su; limonlu ılık su sayesinde boğaz ağrılarını kısa sürede iyileştirebilirsiniz. Üstelik iltihaplanma ve çeşitli enfeksiyon gibi durumların da önüne geçecek ve vücudun daha enerjik olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle limonlu ılık suyu her gün tüketmeniz önerilir. Eğer göğüs bölgesinde sertlik gibi durumlar söz konusu oluyorsa limonu ılık suyun içine bir miktar zencefil ekleyebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için bitkisel ürünlerin tüketimine özen gösterdiğiniz kadar, bol su tüketimine de özen göstermeniz tavsiye edilir. Boğazın kurumaması için ve iltihaplanmaların daha kısa sürede vücuttan atılması için bolca su tüketmeniz gerekir.

Yutkunurken Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı beraberinde yutkunma sorunlarını getirir. Eğer boğaz bölgesinde yutkunma güçlükleri çekiyorsanız, bu ilerleyen dönemlerde nefes alma güçlüklerine de yol açabilir. Dolayısı ile hemen  tedavi edilmesi gereken durumlardan biridir. Yutkunurken boğaz ağrısı yaşıyorsanız;

Tuzlu gargara; bir bardak suyun içine 2 yemek kaşığı deniz tuzunu yoksa yemek tuzu kullanabilirsiniz.) Karıştırıp, iyice erimesini sağladıktan sonra boğazınıza gargara yapmanız önerilir. Bu sayede tuz boğaz bölgesinde meydana gelen iltihaplanmanın kısa sürede ortadan kalkmasına ve daha kolay bir şekilde yutkunmanıza yardımcı olacaktır. Tuzlu su ile gargara yapmak alerjik boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Elma sirkesi; doğal elma sirkesi enfeksiyon tedavilerinde çok sık bir şekilde kullanılır. Boğaz enfeksiyonu için de doğal elma sirkesi kullanımı yapabilirsiniz. Boğazınızı bir miktar elma sirkesi ile gargara yaparak, ağız ve boğaz hijyenini sağlayabilirsiniz.

Dondurma Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Dondurma ile ilgili olarak halk arasında yanlış bir düşünce hakimdir. Dondurmanın boğaz enfeksiyonunu arttırdığı düşünülse de, bu düşünce bilim insanları tarafından çürütülmüştür. Yapılan bilimsel araştırmalar dondurmanın enfeksiyon riskini en aza indirdiği kanıtlanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.