Bıttım Sabunu Neye İyi Gelir? Cilde Ve Saça Faydaları Nelerdir?

08.10.2019
1.337
Bıttım Sabunu Neye İyi Gelir? Cilde Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Doğal ve bitkisel olmasıyla cilt dostu olan bıttım sabunu, deri üzerindeki bir çok sorunu yok etmesiyle  gönüllere taht kurmayı başarmış bir üründür. Siirt yöresinde geleneksel yöntemlerle üretilmekte olan bıttım sabunu, içerisinde hiç bir kimyasal ürün bulunmamaktadır. Bıttım sabunu, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen ve yabani fıstık olarak bilinen bıttım meyvesinin yağından elde edilmektedir.

Yapım aşamasında su dışında hiçbir katkı maddesi kullanılmaz ve bir çok cilt rahatsızlığına iyi gelmektedir. Özellikle saç bakımında kullanımı tercih edilmekte ve saç sorunlarını gidermede kısa sürede etkisini göstermektedir. Bıttım sabunu, ergenlik döneminde oluşan sivilce ve akne sorunlarını gidermede de oldukça iddialı bir üründür.

Bu yazımızda, bıttım sabunu neye iyi gelir? bıttım sabunu cilde faydaları nelerdir? bıttım sabunu saç uzatır mı? gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını sizler için derledik…

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

 • Bıttım sabunu saç sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Kurumuş yıpranmış saçları onarır, saç derisini besler, antibakteriyel özelliği ile saç derisindeki bakterileri yok eder ve kepek oluşumunu engeller. Kısa sürede yağlanan saçlarda, yağ dengesini kontrol altına alır. Kıvırcık ve çabuk dolaşan saçların daha kolay taranmasına yardımcı olmaktadır.
 • Orjinal bıttım sabunu saçlardaki elektriklenmeyi engeller, saçlara doğal olarak nem ve hacim kazandırır. Saç dökülmesine karşı oldukça etkili olan bıttım sabunu aynı zamanda düzenli kullanımda saç beyazlamasına da, çözüm sunmaktadır.
 • Bıttım sabunu vücut temizliği için de, doğal bir alternatiftir. Hoş kokusuyla ferahlık verir, cildi derinlemesine temizler, doğal bir peeling etkisi vardır. Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturan bıttım sabunu, deri üzerindeki kaşıntı ve kızarıklığa da iyi gelmesiyle bilinmektedir.
 • Bıttım sabunu egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Cilt üzerinde mikropların üremesini engelleyen bir dezenfektandır.
 • Bıttım sabunu sivilce, akne oluşumunu engeller ve sivilceleri kurutucu özelliktedir.
 • Bıttım sabunu varis ağrısını hafifletir ve bacaklarda oluşan varislerin gözle görülür şekilde azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bıttım sabunu sedef hastalığı tedavisinde yardımcı olan doğal bir alternatiftir.
 • Bıttım sabunu cildi yağdan, kirden arındırır, tıkanan gözenekleri açar ve gözeneklerin küçülmesini sağlar.
 • % 100 doğal bıttım sabunu hiç bir kimyasal içermez, bu sebeple yan etki göstermesi beklenmemektedir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılmalı?

Bıttım Sabunu Saça Nasıl Kullanılır? Bıttım sabunu kullanmadan önce saçların ıslanması gerekmektedir. Daha sonra sabunu saçlarınızda gezdirip iyice köpürtün ve 3-5 dakika saç diplerine masaj yapın. Ardından bol su ile saçlarınızı durulamalısınız. Bıttım sabunu ilk kez kullanılıyorsa, saçlar hafif sertleşebilir. Fakat düzenli kullanımda bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, saçların iki günde bir bıttım sabunu ile temizlenmesi ve arada şampuan kullanılmamasıdır. Bıttım sabunu zaman içinde saç sağlığına olumlu etki eder ve saçlarınızı ipek gibi yapar.

Bıttım Sabunu Sivilce İçin Nasıl Kullanılır? Eğer bıttım sabunu sivilce tedavisi için kullanılıyorsa, sabunun köpüğü ile cildinize masaj yaparak uygulayın, bol suyla yüzünüzü yıkayın ve ardından cildinizi nemlendirin. Hakiki bıttım sabunu sivilceleri kısa sürede kurutur ve antibakteriyel özelliği ile iltihaplı sivilce oluşumunu engeller. Doğal bir peeling etkisi gösterir, cilt lekelerinin görünümünü hafifletir. Bıttım sabunu ile vücut temizliği için, banyoda cildinize kese yapabilirsiniz. Cildinizi nemlendirir ve güneş lekelerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Bıttım Sabunu Egzama İçin Nasıl Kullanılır? Mikrop öldürücü özelliği olan bıttım sabunu bir çok deri hastalıklarına şifa olduğu gibi, egzama ve mantara karşıda çok etkilidir. Egzamanın bitkisel tedavisine destek olan doğal bir alternatiftir. Bıttım sabunu ile mantar bulunan bölgenin temizliği yapıldığında, mantar mikrobunun üremesini ve cilt yüzeyinde yayılmasını engeller. Sabah akşam hastalıklı bölgeyi bıttım sabunu ile yıkayıp kurulamalısınız.

 

Hakiki Bıttım Sabunu Nereden Alınır?

El yapımı bıttım sabunu Siirt yöresinde yapılmaktadır. Siirt’e özgü sabun, bıttım ağaçlarının menengiç yapraklarından elde edilmektedir. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulundurmayan ve tamamen değerli yağlar kullanılarak yapılan bıttım sabunu, internetten sipariş edilebileceği gibi, aktarlardan da temin edilebilmektedir.

Bıttım sabunu satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, satın alınan ürünün tamamen doğal olmasıdır. Çünkü orjinal olmayan ürünler, var olan cilt ve saç sorunlarını daha çok arttırmaktadır. Bu noktada sabunun koyu sarı yada koyu yeşil renklerde olmasına dikkat etmeli ve güvenilir yerlerden alış veriş yapmaya özen göstermelisiniz.

Bıttım Sabunu Tırnak Mantarına İyi Gelir mi?

Bıttım sabunu antibakteriyel özelliğiyle, deri üzerindeki bir çok mikrop ve bakterileri yok eder. Bu sayede vücuttaki deri döküntüleri, egzama, sedef, sulu yara gibi sorunlara iyi gelir, yara ve yanık izlerini de tedavi edici özelliktedir. Ayrıca ayaklarda oluşan mantar, tırnak mantarı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Ciltteki kaşıntı ve kızarıklığı giderir.

Bıttım sabunu tırnaklardaki bakterileri yok eder. Daha güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanıza yardımcı olur. Tırnak kırılmalarını engelleyen bıttım sabunu, sararmış ve katman katman soyulan tırnaklara da şifa olmaktadır. Vücut temizliği için ideal, tamamen doğal ve bitkisel olan bıttım sabunu, düzenli kullanımda cildin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

Bıttım Sabunu Eczanelerde Var mı?

Hakiki bıttım sabunu Siirt ilinde üretilmekte ve burada satışa sunulmaktadır.  Fakat günümüzde teknolojik şartların ilerlemesiyle bu yörede üretilen bıttım sabununu aktarlardan, internet sitelerinden ve eczanelerden de satın alabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, sabunun orjinal olmasıdır. Orjinal bıttım sabunu koyu yeşil renktedir ve içerisinde hiç bir katkı maddesi bulunmamakla birlikte fiyatı da oldukça pahalıdır.

Bıttım Sabunu Kullananların Yorumları

 • Ben 2 haftadır kullanıyorum , gelişigüzel bir aktardan aldım o yüzden markası yok. Benim saçım ince telli, yağlı, sönük ve son 6 aydır aşırı dökülüyordu. Sabunun etkisi mi bilmem ama dökülme çok azaldı. Saçlarım hacimli duruyor ve en tatlısı 3 gün oldu (ki normalde 3. gün ayna görevi görür saçlarım) saçımı toplayıp dışarı çıkabildim.
 • Eşim mecburi hizmet için gittiği Siirt’ten denemem için bir kalıp getirdi. 1 aydır kullanıyorum. Kesinlikle saç dökülmesini azaltıyor. Eğer benim gibi çabuk yağlanan ince telli sönük saçlarınız varsa acayip hacim veriyor. Ben banyodan çıkmadan kremleyin saçımı tarayıp durulayıp çıktığım için tarama konusunda sıkıntı yaşamadım( saç kremini sadece saç ucuma sürüyorum saç dökülmesi banyoda taramama rağmen %80 azaldı ) ama ben kilosunu 50tl aldım el yapımı ve bir yıldan fazla gidecek gibi duruyor, piyasada olanlara bezelye katıyorlarmış sanırım saf olmuyormuş aklınızda bulunsun.(cildim de ayrı güzelleşti acaba bundan mı ki)
 • Pansiyonda bizden önce kalan müşterilerin banyoda unutması sayesinde keşfettiğim; sonrasında aktar aktar gezerek ve bütün sabunları koklayarak bulduğum, vazgeçilmez kişisel temizlik malzememdir.

Bıttım Sabunu Kaşıntıya İyi Gelir mi?

Bıttım sabunu özellikle saç derisindeki kaşıntıyı gidermesinin yanı sıra, tüm ciltteki kaşıntı içinde iyi gelmektedir. Bıttım sabunu antiseptik özelliğiyle vücuttaki kaşıntıyı giderdiği bilinmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.