Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir? Nasıl Yapılır?

30.05.2020
296
Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir? Nasıl Yapılır?

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir? Nasıl Yapılır? Son bir yıldır ülkemizde uygulanan estetik ameliyatlardan biri de beşektomi, (Hollywood Yanağı) yani yanak estetiğidir. Bişektomi ameliyatı, yanak bölgesindeki fazla yağların alınması durumudur. Bişektomi ile kişilerin yüz ifadeleri daha keskin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 1800’lü yazarların kitaplarında bahsettiği, kadınların yüz ifadelerine benzetilmektedir.

Elmacık kemikleri daha fazla çıkıntılı, yanak bölgesi daha ince ve yüz hatları daha keskin bir şekilde ortaya çıkar. Ayrıca bu tip yüz görseline sahip bayanlar, daha karakteristik ve daha dişi bir görünüme sahip olduğu düşünülmektedir. Eğer siz de yanak bölgenizdeki fazla yağlardan şikayetçi iseniz o halde sizler için uzmanlardan araştırdığımız Hollywood yanağı ( bişektomi) nedir?  nasıl yapılır?  Bişektomi ne kadar? başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Bişektomi Nedir?

Geçen yılın yaz aylarında ülkemize giren bişektomi estetiği, yanak bölgesinde yapılan inceltme ve şekillendirme ameliyatıdır. Bişektomi ameliyatı, genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılan cerrahi bir estetik operasyondur. Operasyonun süresi 30 ila 45 dakika gibi sürmektedir.

Yanak estetiği denince yanağın kesilmesi gibi bir algı oluşabilir. Fakat bişektomi ameliyatı ağız içinden yapılan bir işlemdir. Ağız içine çok küçük bir kesi açılarak yapılan bu operasyonda, yanakta bulunan fazla yağ bezeleri alınır. Yanak yağı aldırma ameliyatı ile yanağın daha net ve daha keskin ifadeye kavuşması sağlanır.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Hollywood filmlerindeki eşsiz güzellikteki kadınlardan ilham alınarak yapılan bişektomi estetiği oldukça kolay yapılan estetiklerin başında gelir. Bişektomi ameliyatı;

  • İlk etapta bu estetiği yapacak doktor iyi seçilmelidir. Çünkü ülkemizde oldukça yeni olan bu estetik ameliyat için deneyimli doktora ihtiyaç vardır.
  • Ağız bölgesinde kesi açılacağı için mutlaka steril bir ortama ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle güvenilir estetik klinikleri tercih etmeniz gerekir.
  • Hollywood estetiği yani bişektomi estetiği olacak kişilerde yaş sınırı aranır. 18 yaş üzeri herkes yanak estetiği yaptırabilir.
  • Estetik cerrahlar, yanağın hangi bölgelerinden yağ alacaklarına karar verirler. Hatta 3D bilgisayarlı fotoğraflama sistemi sayesinde kişiler operasyon sonrası nasıl göründüğüne bakabilirler.
  • Bişektomi lokal anestezi ya da genel anestezi uygulandıktan sonra ağız içine çok küçük bir kesi açılır. Açılan keşiden yağ enjektörleri yanak bölgesine girer. Bölgede bulunan yağ bezeleri, dikkatli bir şekilde çıkarılır.
  • Yağ çıkarıldıktan sonra yanak derisinde sarkma meydana geliyorsa, dışarıdan yanak germe işlemi yapılır.
  • Bu estetik operasyon sadece 45 dakika kadar sürmektedir. Dolayısı ile saatlerce narkoz almanıza ve rutin işlerinizi aksatmanıza gerek yoktur.

Operasyon sonrası doktorun verdiği ilaçları, merhemleri ve yemek listesini birebir uygulamanızda fayda vardır.

Bişektomi Kimlere Yapılır?

Bişektomi erkek yada kadın, iki cinsiyet için de uygulanabilen bir estetiktir. Fakat uzmanlar yanak yağı aldırma operasyonuna 25 yaşın altında olan kişilerin uygun olmadığını belirtmektedir. Bunun sebebi ise, 25 yaşına kadar yüz hatlarının gelişip değişebileceğini, 25 yaşından sonra ise, yüz hatlarında belirgin bir değişim olmayacağını belirtmişlerdir.

Bişektomi estetiği, kişinin kilo problemi olmasa da, yüz hatları dolgun, yanak yapısı kalın olması nedeniyle kilolu bir görünüme sahip olanlar için uygundur. Bişektomi ameliyatı sonrasında kişiler orantılı, keskin, üçgen görünüme ve güçlü yüz ifadelerine sahip olurlar.

Bişektomi Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Yanak yağı aldırma, yanak inceltme estetiği anestezi altında yapılır. Dolayısıyla bişektomi ameliyatında  ağrı ya da acı hissi yaşanmaz. Ancak operasyon sonrası, ağzı içine kesi açıldığı için ve cerrahi bir işlem uygulandığı için hafif ağrılar görülebilir. Bununla ilgili doktor gerekli ağrı kesici tedavileri uygulayacaktır. Yine yanak bölgesinde şişlik ve morluk gibi durumlar görülebilir, elbette herkeste görülmeye de bilir. Ancak yine doktorlar bu sorunla ilgili de ameliyat sonrası gerekli müdahaleleri yapacaktır.

Eskiden Hollywood yıldızları ya da diğer ünlüler, yanaklarının daha keskin ve daha belirgin hat çizgilerine sahip olmasını istedikleri için bir takım estetik ameliyat yaptırmakta idiler. Ancak günümüzdeki gibi yağ alma işlemi yerine yağ enjekte etme işlemi yapılmakta idi. Bu durumda da kişilerde zarif bir yanak yerine daha şiş ve pürüzlü bir yanak modeli ortaya çıkıyordu. Dolayısı ile vücuttan yağ aldırma işlemleri, vücuda yağ enjekte işlemlerine göre daha pratik ve daha az acılı olmaktadır.

Ameliyatsız  Yanak İnceltme

Bişektomi her ne kadar ameliyatsız yanak inceltme operasyonu olsa da yanağın içine kesi açılması ve kişilere narkoz verilmesi bir nevi ameliyat işlemine benzer. Ancak diğer estetik ameliyatlara göre kat kat kolay ve pratiktir. Burada önemli olan nasıl bir yanak yapısı istediğinizdir. Günümüzde estetik alanda gelişmeler oldukça fazladır.

Dolayısı  ile artık kişiler kendileri ile özleştirdiği, hayranı olduğu ya da çok beğendiği bir ünlü kişiye benzemek isteyebilir.  Bunun için de ufak estetik operasyonlara ihtiyaç duyulabilir. İşte bu operasyonlardan biri de ameliyatsız yanak inceltmedir. Hollywood yanak estetiği ile bir anda bambaşka bir estetik görünüme kavuşabilirsiniz.

Bişektomi Fiyatları

Holywood yanağı fiyatı nedir? Bu yıl oldukça rağbet gören ve popüler olan bişektomi fiyatı da sanıldığı kadar fazla değildir. Gideceğiniz estetik klinik ve doktora göre fiyatlar değişir. Ancak alt sınırı 7 bin TL olarak belirlenmiştir.

Bişektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer? 

Bişektomi ameliyatı (Hollywood yanağı) estetiği sadece 45 dakika kadar sürmektedir. Elbette operasyon süresi kişiden kişiye de değişebilir, bu konuda doktordan kişisel bilgi almak daha doğru bir karar olacaktır.

Bişektomi Yaş Sınırı Var Mı?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi bişektomi operasyonunda da yaş sınırı elbette vardır. Bişektomi yaş sınırı 18’dir. Çünkü 18 yaşına kadar kişilerde vücut gelişimi devam eder. Bu nedenle yanak bölgesinden ya da farklı bir bölgeden estetik ameliyat olmak doğru olmaz. 18 yaş altındaki kişilere kesinlikle yanak estetiği hatta diğer hiçbir estetik uygulanmaz. Ancak yanak estetiği için en ideal yaş 20 – 25 yaşlarıdır.

Bişektomi Kalıcı Mı?

Daha belirgin bir yanak isteyen kişiler bişektomi ameliyatına yönelmektedir. Fakat bişektomi yani yanak liposuction, yaptıracak olan kişilerde esas kaygıyı ortaya çıkaran soru bişektomi ne kadar kalıcı? sorusudur.  Evet, eğer işlem doğru kişilerce ve doğru tekniklerle uygulanırsa kalıcıdır. Fakat yanlış yapılan cerrahi müdahale yanaklarda sarkmalara, yanağın daha pürüzlü görünmesine neden olur.

Bişektomi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Bişektomi ameliyatı sonrası iyileşme süreci 3 ay ile 6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Fakat işlemden bir gün sonra işinize ya da sosyal hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. Sadece yatış pozisyonları ile alakalı ve kullanılacak ilaçlarla alakalı verilen önerilere dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bişektomi Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Yanak estetiği, yapıldıktan sonra yaklaşık 7 gün boyunca yüz bölgesinde ödem ya da gerilme gibi durumlar görülür. Ödem geçtiğinde yapılan işlem tam anlamı ile kendini gösterecektir. Bu nedenle ameliyat sonrası endişelenmeye gerek yoktur.

Bişektomi Yapan Devlet Hastaneleri

Bişektomi yani yanak estetiği ameliyatı, estetik uzman hekimler, plastik cerrahi tarafından hastane ortamında hijyen kurallarına uygun yapılmalıdır. Bu noktada devlet hastanelerinde görev yapan uzmanlardan bişektomi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Fakat bişektomi tamamen güzel görünüm için yapıldığından SGK karşılamıyor.

Bunun yanında devlet hastanelerinin estetik müdahaleleri karşıladığı durumlarda söz konusu. Örneğin; kaza sonucu olan kalıcı izler, büyük ve ağrı veren memede meme küçültme operasyonları, çocuklarda görülen kepçe kulak operasyonlarında devlet hastanelerinde ücret aranmıyor. Bişektomi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde Plastik Cerrahide yapılan bir ameliyattır.

Bişektomi Yaptıranların Yorumları

  • Merhaba , salı günü bişektomi işlemi yaptırdım. Aynı zamanda çıkan yağdan çeneye enjekte ettiler. 3. Günüm ve ağrılarım fazla. Sıvı tüketebiliyorum sadece. Şişlik çok fazla sanki 10 kilo daha almışım gibi. Çeneye ve yanaklara dokunmak güç , yüzüm çok kötü görünüyor bir haftaya zamanla geçeceğini söyledi doktorum.
  • Bişektomi sonrası 2 hafta sürdü şişlik ve ağrılarım. Yanak içi dikişlerde pek ağrı oluşmadı fakat Yirmilik dişim yan çıktığı için yanakta hassas olduğu için yara yaptı onun acısını çektim bir süre. Yaklaşık bir saat boyunca çenem açık kaldığından dolayı çenemi de bir süre açamadım yemek yiyemedim.
  • Yanak yağ yastıkçıklarının ağız içinden yapılan küçük bir kesi yardımıyla çıkartılması işlemi, görece yeni bir cerrahi işlem olup yakın dönem sonuçları yüz güldürmekle birlikte uzun dönem sonuçları bilinmemektedir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Yaptıran Ünlüler

Bişektomi ünlüler arasında oldukça yaygın tercih edilen bir estetik operasyondur. Ebru Şallı, Çağlı Şikel, Hande Erçel, Demet Şener, Deniz Akkaya, Fahriye Evcen, İrem Derici, Kim Kardashian ve daha bir çok ünlü Holywood yanağı yaptıran ünlüler arasındadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.