Bamya Tohumu Mucizesi

29.08.2019
3.746
Bamya Tohumu Mucizesi

Bamya, yemeği oldukça lezzetli olan davetlerin vazgeçilmezi olarak sofralara konulan, tohumu yeşil iken ya da kurtularak tüketilen bir besindir. Yine potasyum, kalsiyum, demir, folik asit gibi minerallerinin yanında B ve C vitaminlerini içinde barındıran önemli besinlerden birisidir. Son zamanların favorisi olan bamya tohumunun faydaları herkesin merak konusu olmuştur.

Bamya tohumu bir ucu sivri diğer ucu yuvarlak olan kabuğun içindeki küçük tanelerdir. Bamya tohumunu aktarlarda bulabileceğiniz gibi evde kendiniz de kurutarak elde edebilirsiniz. Ayrıca bamya eski zamanlarda çeşitli hastalıklara iyi geldiği için şifalı bitkiler arasında yerini çoktan almıştır.

Bu yazımızda, Bamya tohumu hangi hastalıklara iyi gelir? Bamya tohumu iltihaplı romatizmaya iyi gelir mi? Bamya tohumu diz ağrısını geçirir mi? ve daha aklınıza takılan bir çok sorunun cevabını bulabilirsiniz. İşte; Bamya Tohumu Mucizesi…

Bamya Tohumu Ne İşe Yarar?

Bamya yeşil iken lezzetli yemeği yapıldığını herkes bilir. Fakat bamya tohumunun tüketilmesi birçok insana tuhaf gelebilir. Bamya tohumunun insanları şaşırtacak şekilde birçok faydası bulunur.

 • Bamya tohumu içeriğinde antioksidan maddeleri barındırdığı için bedeni hastalıklara karşı korur.
 • Bamya tohumu kolesterol düşürerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Diyabet(şeker) hastalarında faydalı olduğu için güvenle tüketilebilecek bir besindir.
 • Zayıflamak isteyenlerin kurtarıcısı olan bamya tohumu, sizi tok tutarak zayıflamanızı hızlandırır.
 • Astım ve bronşit, nefes darlığı olan hastalarda büyük etki göstermek iyileşme sağlar.
 • Hafızayı güçlendiren bamya tohumu, ayrıca konsantrasyonu da güçlendirerek bilgilerin kalıcı olmasını sağlar.
 • Lif yönünden zengin olduğu için bağırsak problemlerine iyi gelir. Ülkemizde son zamanlarda artış gösteren kolon kanserini önleyici etkisi vardır.
 • Mideyi ve karaciğeri zararlı etkenlerden temizleyerek vücudu enfeksiyon ve iltihaplara karşı korur.
 • Bamya tohumu diz ağrısı, meniskus problemleri ve dizdeki sıvı kayıplarına iyi gelir.
 • Ruh hastalığı ve strese iyi gelen bir besindir.
 • Göz retinasına iyi geldiği gibi göz sağlığına karşı da oldukça faydalıdır. Ayrıca katarakt oluşmasına engel olur.
 • Spor yaparken ya da günün yorucu işlerinde meşgul okurken geç yorulmanızı sağlar.
 • Alzheimer hastalığına karşı oldukça faydalıdır.
 • İnsülin direncine karşı etkilidir.
 • Vücudun kan şekerini düşürür.

 

Bamya Tohumunun Faydaları Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu doğal bitkilerden geliştirdiği birçok kür ve tarifler sayesinde hastaların dertlerine derman olmuştur. Bamya tohumu faydaları nelerdir? özellikle kan şekeri ve bağırsak florasına faydalı olduğunu belirtmiştir. Saraçoğlu, insülin drenci olan kişilerde yani İnsülini vurulup etkisini göremediğini söyleyen hastalar için mucizevi bir bitki olduğunu söylüyor. Kan şekerini düşüremeyen hastalar için bamyayı yeşil iken uzunlamasına ortadan ikiye bölerek akşamdan sabaha kadar suda bekletilir.

150 ml suya 5-6 tane dilimlenmiş bamya konulur. Sabaha kadar bekletilen su kürünü içtiğinizde kan şekeriniz dengeye girecektir. Ayrıca Saraçoğlu bamyayı geleceğin bitkisi olarak adlandırarak anti-diyabet ilaçların yapılabileceğini belirtmiştir. Bağırsak florasında metan gazı çıkmasına neden olan bakterileri de yok ediyor. Bu gaz ağır kokuya da neden olur. İçinde barındırdığı lifler sayesinde bağırsaklardaki kabızlığa da iyi geldiğini İbrahim Saraçoğlu hatırlatıyor.

Bamya Tohumu Faydaları Ve Kullanımı

Bamya tohumunu ezerek ya da tane olarak kullanabileceğiniz gibi yeşil iken nefis yemekler yapabilirsiniz. Vücuda hafızadan kan şekerine, zayıflamadan bağırsak ve mide sorunlarına, nezle grip gibi hastalıklardan kolon kanserine kadar birçok faydası bulunur. Bamya tohumu faydaları ve kullanımı son zamanların en çok araştırılan konulardan birisidir. Bamya tohumunu ezerek kür yapmanız da mümkündür.

9-10 adet ezilmiş bamya tohumuna 1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ilave edin. Bu karışımı günde 1 çay kaşığı kullanarak tüketebilirsiniz. 2-3 ayda 1 hafta düzenli kullanıp 1 hafta ara vererek kullanabilirsiniz. Bu kür bronşit ve astım hastalarının kurtarıcısıdır. Bamya tohumunu çekerek kahvenizi pişirirken 1 tatlı kaşığı ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bunun dışında çekilmiş bamya tohumunu sıcak suda demlendirip süzerek de kullanabilirsiniz. Tanesini yutarak ya da çekilmiş halini salatanıza ilave ederek kullanmanız diğer alternatif çözümler arasındadır.

 

Bamya Tohumu Diz Ağrılarına İyi Gelir mi?

Dizlerdeki sıvı kaybının oluşması yürümede zorluk, ağrı, sızı, oturup kalkmakta zorluk gibi birçok sıkıntılara sebep olur. Özellikle ileriki yaşlarda meydana gelen dizlerde sıvı kaybı ve kireçlenme günümüzde sık karşılaşılan bir hastalık türüdür. Hastaya acı ve sıkıntı yaratan bu rahatsızlıktan kurtulmak için doğal yöntemleri kullanmak da mümkündür.

Bamya tohumu dizdeki  sıvı kaybı ve kireçlenmeyi iyileştirici özelliği vardır. Dizler için mucizevi bitki olan bamya tohumunu tane olarak kullanabilirsiniz. Sabah aç karnına 10 adet bamya tohumunu bir bardak su ile yutun. Düzenli olarak kullandığınızda yaklaşık 1 hafta içinde faydasını göreceksiniz. Ancak tam bir iyileşme görebilmek için yaklaşık 3 ay düzenli olarak kullanmanız gerekiyor. Birçok insanın dizlerde sıvı kaybı ve kireçlenmeye iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Bamya Tohumu Zayıflatır Mı?

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi de aşırı kilolu ve obeziteye sahip olmaktır. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke bu durumdan şikayet ediyorlar.

 • Sağlıksız beslenme,
 • Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi,
 • Dengesiz beslenme,
 • Günlük spor aktivitelerin yapılmaması,
 • Hareketsiz kalma,
 • Kullanılan ilaçlar,
 • Tiroid bezinin yavaş çalışması gibi birçok etken aşırı kilo alınmasına neden olur.

Doktor tedavisi gerektirmeyen durumlarda bamya gibi bazı bitkisel bitkiler ve diyet ile zayıflamak mümkündür. Bu tohumun faydasını yeni duyanlar bamya tohumu zayıflatır mı? diyerek şaşırabilirler. Bamyanın içeriğinde lif barınması bağırsakların düzenli çalışmasını sağlarken mideye de faydası vardır. Mideyi tok tutarak yemek yeme hissini bastırır. Bu sayede beden yağ yakmaya başlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca bağırsakları çalıştırdığı için karındaki şişkinliği gidererek toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Bamya Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Bamya tohumunu ezerek yemeklere ve salatanıza ilave edebileceğiniz gibi tane olarak da kullanabilirsiniz. Bir miktar suyun içine 10 adet bamya tohumunu atın ve akşamdan sabaha kadar bekletin. Sabah aç karnına tüketin. Bu kürü düzenli kullandığınızda ayda 5-6 kilo verebilirsiniz. Bu işlemleri spor yaparak ve yediklerinize dikkat ederek desteklemeniz gerekir. Yani bamya tohumunu kullanırken hamburger, kızartmalar, hazır yiyecekler gibi yağlı ve sağlıksız yiyecekleri yerseniz zayıflamayı beklemeniz yersiz olacaktır.

Bamya Tohumu Kullananların Yorumları

 • Bizde genetik olarak şeker hastalığı var. Maalesef bende de şeker hastalığı baş gösterdi. Kan şekerim yüksek olduğu için uzun süredir insülin kullanıyordum. Daha sonra bende insilün direnci oluşmaya başladı. Saraçoğlu’nun önerdiği kürü uyguladım ve gerçekten faydasını gördüm.
 • Annemin dizlerinde sıvı kaybı vardı. Burada yazıldığı gibi annem düzenli bir şekilde uyguladı. Sonuç olarak annem artık rahat yürüyebilir. Ayrıca diz ağrılarında da kurtuldu.
 • Oğlumda dikkat dağınıklığı vardı. Yemeğini ve tohumunu oğluma yedirdim ve şuan derslerinde daha başarılı.
 • Ben astım bronşit hastalığım. Çekilmiş bamya tohumu bal ve zeytinyağını düzenli kullandım. Mucizevî bir şekilde nefes darlığım geçti. Ayrıca kış aylarında çocuklarımı da hasta olmadılar.

 

Bamya Tohumu İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir mi?

Bamya tohumu, diz ağrısı, dizdeki sıvı kaybı, romatizma, kireçlenme ve menüsküs gibi eklem hastalıklarına şifa olduğu bilinmekte. Bitkisel ürünler satan aktarlar ve özellikle Prof. İbrahim Saraçoğlu, bamya tohumuyla hazırlanan kür ile ayak ağrıları, eklem ve diz ağrılarından kurtulmanın mümkün olduğunu belirtmişlerdir. Düzenli olarak sabah aç karna yaklaşık 3 ay boyunca bamya tohumu tüketildiğinde, iltihaplı romatizma tedavisinde etkili olmaktadır.

Bamya Tohumunu Yutmak Zayıflatır Mı?

Bamya tohumu küçük taneciklerden oluştuğu için kolayca tutulabilir niteliktedir. Bu durumda, bamya tohumunu yutmak zayıflatır mı? diye bir soru akıllara gelebilir. Bamya tohumunu yutarak da zayıflamak mümkündür. Fakat daha önce belirttiğimiz gibi yediklerinize ve spora dikkat etmeniz gerekir.

Bamya Tohumunun Zararları Nelerdir?

Bamya tohumu pek çok hastalıkta kullanılan alternatif ürünlerden bir tanesidir. Bamya tohumunun zararları yok denecek kadar azdır fakat bamya tohumunu kullanırken özen gösterilmesi gereken durumlar vardır örneğin hamilelik ve emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılmalıdır bunların dışında;

 • Kronik rahatsızlığı olan kimselere tavsiye edilmez,
 • Alerjik bünyeye sahip olan kimselerin bamya tohumunu kullanmamaları önerilir,
 • Düzenli ilaç kullananlar bamya tohumunu kullanmamalıdır.

 Bamya Tohumu Nerede Satılır?

Bamya tohumu nerede satılır? sorusunun yanıtına bakacak olursak, büyük marketlerde, AVM ve online satış mağazalarından temin edebilirsiniz.

Bamya Tohumu Fiyatı Nedir?f

Bamya tohumu fiyatı gramına göre değişir. Örneğin 100 gr bamya tohumuna 5,50tl gibi fiyatlara sahip olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.