Ayak ve Bacak Bakımı

Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer?

Kadınların ortak sorunlarından bir tanesi bacakta oluşan batıklardır. Deri altına kıvrılıp yerleşen bacak kılları kötü bir gürünüm oluştururken, kadınların korkulu rüyası da olmuştur. Daha çok epilasyon sonrası yaşanan bu durumu evde yapabileceğiniz birkaç farklı yöntem ile rahatlıkla aşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için bacaktaki batıklar nasıl geçer? Bacak batıkları için doğal yöntemler nelerdir? batık oluşumunda yapılması gerekenler hakkında denenmiş detaylı bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı okuyarak bacak batıklarına doğal çareler bulabilirsiniz.

Bacak Batığı Nedir?

Bacak batığı; yanlış ve hatalı epilasyon ve ağdadan sonra kişilerin karşısına çıkan bir problemdir.  Bacak batıkları estetik açıdan rahatsız edici olduğu gibi, kolayca temizlenmeyen bir sorundur. Bunun yanında batıklara zamanında müdahale edilmezse burada iltihaplanmalara neden olarak bacaklarda sağlık sorunlarına yol açabilir.

Batık oluşumunun en büyük nedeni elektrikli kuru epilasyon cihazlarıdır. Bu cihazlar kılları kökünden almaz, kırarak aldığı için batıklar meydana gelebilir. Yine kişiler banyoda bacaklarına yeterli temizliği yapmadığında da batıklar meydana gelebilir. Bu nedenle her banyo sırasında mutlaka bacaklara kese yapılmalıdır. Bacak batık oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler;

 • İlk olarak elektrikli epilasyon cihazı tercih ediliyorsa farklı alternatifler düşünülmelidir. Burada bant ağda seçilebilir.
 • Jilet ile bacak kıllarının kesinlikle alınmaması gerekir. Jilet sert yapısı nedeni ile batık oluşumuna zemin hazırlar.
 • Bacak bakımlarının rutin olarak yapılması gerekir. Peeling ve banyo sırasında bacaklar iyice temizlenip ölü derilerden arındırılmalıdır.
 • Bacakta batık oluşumu sert kılların ters dönmesinden meydana gelir. Bu nedenle bacakların nemlendirilmesi ve doğal yağlar ile kıl köklerinin yumuşatılması gerekir. Burada badem yağı ya da biberiye yağı kullanabilirsiniz.
 • Batık oluşumunun nedenlerinden bir tanesi de uzun kılların epilasyon sırasında kırılmasıdır. Eğer batık oluşmasını istemiyorsanız bacak kılları çok uzamadan alınmalıdır.
 • Eğer ağda veya epilasyon sonrası kıl köklerini zayıflatacak ürünler kullanılırsa, batık oluşumu her seferinde daha da azalacaktır.

Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer?

Bacaklarında sıkça batık problemleri olan kimselerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi batıklar nasıl geçer? sorusudur. Bu sorun için yapılması gerekenler ise;

Doğru teknikle epilasyon cihazı kullanmak; bacak tüylerini alırken mutlaka kırmadan ve hep aynı yöne epilasyon yapmaktır. Böylece batık oluşumunun önüne baştan geçilmiş olur.

Doğru temizlik;  doğru ve rutin yapılan bacak temizlikleri ile ölü deriler bacak üzerinden uzaklaşır ve pürüzsüz bir bacak yapısı elde edilmiş olur. Böylece ufak tüylerde batık oluşumu yaşanmaz.

Kürler ve bacak maskeleri; kürler peeling yapmak için kullanıldığında bacaklardaki batıklar kısa sürede yok olacaktır. Yine bacak maskeleri ve doğal ürünler kullanıldığında bacaklardaki kıl kökleri zayıflar bu sayede de batıkların önüne geçilmiş olur.

 

Bacaktaki Batıklar İçin Doğal Yöntemler

Bacaktaki batıklar için doğal yöntemler, çoğu zaman işe yaramıştır. Fakat burada en önemli konu batık oluşmadan önlemin alınmış olmasıdır. Bacaktaki batıklardan nasıl kurtulunur? Batıkları yok etmek için neler yapılmalıdır?  bakalım…

Karbonatlı Maske

Öncelikle bir yemek kaşığı karbonatın içine bir yemek kaşığı yoğurt ilave edip haftada  iki kez uygulayabilirsiniz. Banyo sonrası yumuşayan bacaklarınıza karışımı döküp 15 – 20 dakika kadar masaj yapmanız gerekir. Akabinde bacaklarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.  Bu işlemin ardından at kestanesi kremi ya da günlük kullandığınız losyonu bacaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Batıklar İçin Vücut Peelingi

Bacakların batıklardan arınması için mutlaka peeling uygulaması yapmak gerekir. Bacaklardaki ölü deriyi atmak için ise şeker ve limon peelingi kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı toz şeker ile bir çay bardağı limon suyunu karıştırıp, bacaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışımı ayaklarınıza ve yüzünüze de uygulayabilirisiniz.

Batıklar İçin Kil Ve Maden Suyu

Eğer batık oluşumu sizi rahatsız edecek kadar fazla ise, kil ve maden suyu uygulaması ile derinlemesine peeling uygulayabilir ve bacaklarınızı ölü derilerden arındırabilirsiniz. Öncelikle banyoda iyice yumuşattığınız bacaklarınıza hazırladığınız jel kıvamındaki kil maskesini sürüp bacaklarınızı ovalayabilirsiniz. Bu işlemi iki güne bir yaptığınızda bacaklarınız hem pürüzsüz bir hal alacaktır hem de batıklar tamamen ortadan kaybolacaktır.

Bacaktaki Batıklar İçin Aspirin 

Birkaç tane aspirin bir havanda iyice ezip, içine birkaç damla limon ilave ederek bacaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yapmanız yeterli olur. Yaklaşık 3 – 4 dakika aynı işlemi yaptıktan sonra bol su ile bacaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Bacak Batıkları İçin Kese

Batık oluşumunun önüne geçmek için her banyoda buharla yumuşattığınız bacaklarınıza hafif sert hareketlerle kese uygulaması yapabilirsiniz. Böylece bacaklardaki batık oluşumları kısa sürede yok olacaktır.

Türk Kahvesi Ve Limon Kürü

Bir yemek kaşığı Türk kahvesi ve yarım limonu karıştırıp bacaklarınıza peeling yapabilirsiniz. Türk kahvesi cildi tazeler limon ise batıkların köklerini zayıflatarak zamanla düşmelerini sağlar.

Bacak Batıkları İçin Limon Uygulaması

Bacak batıkları ve diğer bölgelerde yaşanan batıklar için limon kürü oldukça faydalıdır. Batıklar için limon uygulaması yapılışı ise; bir yarım limonu batık yaşanan bölgeye dairesel hareketlerle uygulamak derinin yumuşamasını sağlar. Bu uygulama deriyi yumuşattıktan sonra kıl kökündeki mikropları da öldürdüğü için bölgede kırmızı ve kahverengi lekelerde oluşmaz. 5 ila 15 dakika bölgeye limon uyguladıktan sonra batıkları cımbız yardımı ile rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

 

Batık Kıllar Nasıl Temizlenir?

Batık kıllara müdahale edilmediğinde zamanla kıl diplerinde iltihaplanmalar meydana gelecektir. Bu iltihaplanmalar ise bacakta kırmızı ve kahverengi lekelerin oluşmasına sebep olur. Bu nedenle ilk olarak batık kıllar nasıl temizlenir? Sorusuna yanıt arayarak batık kıllardan tamamen kurtulmanız da fayda vardır. Batık kılları temizleme yöntemi ise;

 • Öncelikle batık kıllara hiç müdahalede bulunmamak gerekir. Bir hafta gibi bir süre içinde büyük ihtimalle kıllar tıkanıklık olan bölgeyi delerek kendiliğinden çıkacaktır. Fakat bu sürede bölgeye tıraş bıçağı gibi uygulamalar yapılmaması gerekir. Aksi halde bölgede enfeksiyon riski yükselecektir.
 • Eğer batıkların dip kısımlarında iltihaplanma gibi sorunlar varsa öncelikle onların giderilmesi gerekir. Sivilce kremi sürerek bölgenin temizlenmesi gerekir.
 • Batık kılları çıkarmak için peeling yaptıktan sonra, sıcak bir uygulama yapılmalıdır. Sıcak havluyu 3 – 5 dakika kadar batık olan bölgede tutup derinin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Deri tamamen yumuşadıktan sonra steril edilmiş bir iğne yardımı ile batık kıl olduğu bölgeden kolaylıkla çıkarmanız mümkün olacaktır.

Bacak Batıklarına Lazer Tedavisi

Evde uygulanan işlemlerden herhangi biri işe yaramamışsa burada lazer tedavisi görebilirsiniz. Bacak batık lazer tedavisi ile bölgedeki kıllar yakılarak temizlenmiş olur. Yine sıkça batık sorunu yaşayan kimseler bacaklarının tümü için lazer tedavisi görebilir. Böylece epilasyon gibi nedenlere bağlı olan batık sorunları da tamamen ortadan kalmış olacaktır.

Poza Taşı Bacaklarda Nasıl Kullanılır?

Bacak bakımı sonrası bacaklar daha pürüzsüz ve daha hoş görünüm kavuşur. Burada ponza taşı bacaklarda nasıl kullanılır? Sorusu ilk akla gelen sorulardan bir tanesidir. Ponza taşını bacaklarda kullanmak için yapılacak uygulamalar;

 

 • İlk olarak sadece su ve buhar ile bacaklar yumuşatılır.
 • Ponza taşı ıslatılmadan bacaklara yavaş yavaş sürülür.
 • Bahar ve ılık su ile yumuşayan deri bacakların üzerinden temizlenerek uzaklaştırılır.
 • Bu uygulamadan sonra bacaklara duş jeli yapılıp iyice sterilize edilmesi gerekir.

Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Baştan önlem alınmayan kıl batıkları zamanla iltihap toplayarak bölgede leke oluşumuna neden olur. Bacaklarda oluşan batık lekeleri nasıl geçer? Sorusunun yanıtı ise; batık lekesi olan bölgeler temizlenir. Akabinde peeling uygulaması yapılır. Zeytinyağı ve kantaron yağı ile her gece masaj yapılarak bakımları tamamlanır. Böylece lekeler yaklaşık bir ay gibi kısa bir sürede yok olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu