Ayva Çekirdeği Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

16.10.2019
1.750

Ayva, cildi içten besleyerek güzelleştiren ve gençleştiren meyvelerden biridir. Ayva meyvesinin kendisi kadar çekirdekleri de cilt sağlığında kullanılan harika doğal ürünlerden biridir. Sonbahar aylarının yaklaşması ile beraber, bayanların bolca ayva tüketmesi tavsiye edilir. Tükettiğiniz ayvaların çekirdeklerini ayırıp kendiniz için cilt bakım maskeleri yapabilirsiniz.

Cildi beyazlatmadan, kırışıklık açmaya ve cilt lekelerine kadar daha pek çok cilt sorunu ile savaşan ayva çekirdeğini jel yaparak kullanabilirsiniz. Ayva çekirdeğinin cilde faydası, ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır? Kullanım alanları nelerdir? gibi tüm merak ettiğiniz sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Ayva çekirdeği hakkında tüm merak edilenler yazımızın devamında…

Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Tam bir hücre yenileyici özelliğe sahip olan ayva çekirdekleri cilt güzelliğine büyük katkı sağlar. Ayva çekirdeğinin cilde faydaları ise;

 • Yaz aylarında gün ışığının cilde verdiği tahribatı azaltır.
 • Başta hamilelik lekeleri, UV ışınlarının açtığı lekeleri, yaşlık ve diğer cilt lekelerini giderir.
 • Ayva çekirdeği cilt güzelliğine katkı sağlayan pek çok vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Başta içerdiği E vitamini sayesinde adeta cildi yeniler.
 • Ölü hücreleri temizler ve derinin daha sağlıklı görünmesine katkı sağlar.
 • Özellikle burun üstü ve kenarında oluşan akne ve siyah noktaları temizler ve sivilce lekelerini yok eder.
 • Antioksidan olma özelliği taşır ve iltihaplı sivilceleri cilt üzerinden dağıtmadan yok eder.
 • Göz çevresi ve yüz kırışıklıklarına adeta botoks etkisi yapar ve cildi gerer.
 • Ayva çekirdeği, anstringent özelliğine yani toparlayıcı ve büzücü etkiye sahiptir. Bu nedenle cilt üzerinde oluşan geniş gözenekleri sıkılaştırır. Bu da daha genç ve dinamik bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Deri toparlayıcı özelliğe sahiptir. Örneğin; emzirme döneminde veya aşırı kilo verme döneminde kol, bacak, göğüs, kalça ve göbek bölgelerinde yaşanan deri sarkmalarını toparlar.
 • Hamilelik döneminde ağır kimyasal içeren cilt bakım ürünleri yerine ayva çekirdeği gibi daha doğal ürünler kullanılmalıdır.
 • Kuru ciltleri nemlendirir. Derinin altına giren ayva çekirdeği burada nemi hapseder ve her zaman nemli bir cilde ulaşmanızı sağlar.
 • Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri gözaltı morlukları ve gözaltı torbalarıdır. Ayva çekirdeği gözaltı sorunlarını düzenleyip göz çevresinin daha toplu görünmesine yardımcı olur.

Ayva Çekirdeğinin Vücut İçin Faydaları

Ayva çekirdeği sadece cilt için değil, vücut sağlığı için de kullanılabilir. Ayva çekirdeğini tek olarak kaynatıp içebileceğiniz gibi öksürük ve soğuk algınlığında yaprağı ile birlikte kaynatılıp içilebilir. Bunun yanında ıhlamur, nane, limon ve kekikle beraber de kullanıma uygun olacaktır.  Ayva çekirdeğinin vücut sağlığına etkileri ise;

 • Öksürüğü keser,
 • Sakinleştirir,
 • Soğuk algınlığında nane ve limonla kaynatılıp içilirse gribe iyi gelir,
 • Astım, bonşit ve nefes darlıklarına kaynatılıp kullanıldığında iyi gelir.

 

Ayva Çekirdeği Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle cilt tipinizi ve cilt sorunlarınızı belirleyerek sizlere vereceğimiz farklı ayva çekirdeği maskelerini seçip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayva çekirdeği maskesi farklı doğal ürünlerle karıştırıldığında ya da tek başına kullanıldığında cilt üzerinde harika sonuçlar verecektir.

Kuru Ciltler İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

 • 2 kaşık ayva çekirdeği,
 • 1 bardak gül suyu,
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı,

Doğal gül suyunun içine 2 yemek kaşığı ayva çekirdeğini karıştırıp bir gün bekletin. Bir gün sonra çekirdekler gül suyunun içinde jel haline gelecektir. Elde ettiğiniz jelin içine badem yağını ekleyip cildinize uygulayın. Haftada iki kez uyguladığınızda farkı göreceksiniz. Sadece cildiniz nemlenmekle kalmayıp, sıkılaşacaktır da.

Cilt Lekeleri İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Her türlü cilt lekeleri için bir kasenin içini saf su ve ayva çekirdeği ile doldurup her gün cildinize uygulayın. Bu maske ciltte bir süre sonra gerginlik hissi uyandıracaktır. O sırada yıkayabilirsiniz.  Her gün uygulamanızda fayda vardır.

Cilt Sarkmaları İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak ve hamileliğe bağlı olarak ciltte sarkmalar meydana gelebilir. Bu durumda büzücü özelliğe sahip olan ayva çekirdeğinden faydalanabilirsiniz.

 • 1 yumurta akı,
 • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği,

Öncelikle ayva çekirdekleri saf su içinde bir gece bekletilir. Akabinde yumurta akına karıştırılıp sarkan bölgelere sürülür. Her iki üründe cilt üzerinde kuruduktan sonra bir gerginlik yapacaktır. O sırada cildinizi yıkayabilirsiniz.

Gözaltı Morlukları İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Gözaltı morlukları ve torbaları için de ayva çekirdeği jeli harika bir yöntem olacaktır. Yarım taze salatalığı, blenderden geçirdikten sonra jel halindeki ayva çekirdeği ile karıştırıp göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Haftada iki kez bu maskeyi yapmak gözlerinizin yorgun görünümünü alır ve gözaltı torbalarını önler.

 

Ayva Çekirdeği Jeli Kullananlar

Ayva çekirdeği jeli kullananlar bu maskenin oldukça işe yaradığından bahsediyor.

 • Ben ayva çekirdeğini sivilce lekeleri için kullanıyorum, inanılmaz etkiye sahip.
 • Ayva çekirdeği jelini, yüzümü sıkılaştırsın diye kullanıyordum. Yüzümü sıkılaştırdı bir de lekelerimi de yok etti.
 • Ben ayva çekirdeği jelini gözaltı morluklarını gidermek için kullandım, kazayağı kırışıklıklarıma da iyi geldi.
 • Bel çevremde sarkmalar vardı biraz uğraştırdı ama sıkılaştığını hissediyorum.
 • Gerdan bölgemde çok fazla güneş lekeleri vardı çok rahatsız oluyordum, ayva çekirdeği jeli ile karbonatı karıştırıp sürdüm. Şimdi ışıl ışıl oldu.
 • Sivilcelerden ve makyajdan dolayı yüzüm delikler içindeydi. Ayva çekirdeği maskesi ile cildim pürüzsüz bir görünüme kavuştu.

Ayva Çekirdeği Jeli Ne Kadar Kullanılır?

Ayva çekirdeği maskesi için elbette ilk olarak çekirdekleri jel haline getirmemiz gerekiyor. Ayva çekirdekleri yaklaşık bir gün içinde jel kıvamına gelir. Daha sonra cilt üzerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayva çekirdeği jeli ne kadar kullanılır? sorusunun cevabı önemlidir. Çünkü ayva çekirdeği jeli çabuk küflenip bozulan bir yapıya sahiptir.

Bu nedenle jeli az miktarlarda sık sık yapmak gerekir. Eğer kullandığınız ayva çekirdeği jeli artarsa bunu buz dolabında 3 gün bekletebilirsiniz. Fakat daha fazla bekletmeniz kesinlikle önerilmez. Ayva çekirdeği jelini yüzünüz için iki güne bir kullanmanız ya da her gün kullanmanız önerilir. Bunda bir sakınca yoktur.

Ayva Çekirdeği Jeli Yüze Nasıl Sürülür?

Ayva çekirdeği jeli yüze nasıl sürülür? Denildiğinde yüze farklı şekillerde sürülebilir. Sade sürecekseniz masaj hareketleri ile kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Diğer karışık ayva çekirdeği maskeleri için bir fırçadan ya da süngerden yardım alabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Saklanır?

Cildine her gün ayva çekirdeği sürmek isteyenlerin en çok merak ettiği konu Ayva çekirdeği jeli nasıl saklanır? sorusudur. Burada eğer ayva çekirdeği jelini maske şeklinde kullanacaksanız saklanması önerilmez. Fakat ayva çekirdeği jelini tek başına kullanacaksanız buzdolabında birkaç gün bekletebilirsiniz. Daha uzun süre saklamak istiyorsanız buz kalıplarına döküp yaklaşık üç ay boyunca saklayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Jeli Her Gün Kullanılır Mı?

Cildinin pürüzsüz ve sade olmasını isteyen kimseler Ayva çekirdeği jeli her gün kullanılır mı? Sorusunu sıkça sormaktadır. Evet, her gün kullanıma uygundur. Doğal bir ürün olduğu için her gün kullanmakta bir sakınca yoktur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.