Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? Ayak Mantarına Bitkisel Çözüm

29.10.2020
113
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? Ayak Mantarına Bitkisel Çözüm

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? Ayak Mantarına Bitkisel Çözüm… Ayak mantarı, hem görüntüsü ile hem de kaşıntısı nedeni ile pek çok kişiye aşırı derecede rahatsızlık veren hastalıklardan bir tanesidir. Tedavi edilmediğinde, tırnaklara ve ellere de bulaşacaktır. Parmak aralarında ve ayağın taban kısmında sıkça görülmektedir. Nemli ve sıcak ortamlarda çoğalan bu cilt hastalığı, aynı zamanda kirli ortamlarda daha fazla artış göstermektedir.

Dolayısı ile ayak temizliğine ve bakımına özen göstermeniz gerekir. Başkalarına ait olan çorap ya da ayakkabı gibi eşyalardan da uzak durmanızda fayda vardır. Öte yandan bazı bitkisel tedavi yöntemleri ayak mantarı tedavisinde oldukça etkilidir. Yani düzenli olarak uygulayacağınız, bitkisel tedavi yöntemleri ile ayak ve tırnak mantarı sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

 • Parmak aralarında ve ayak tabanında kaşıntı,
 • Sulu kabarcıkların ortaya çıkması,
 • Deride dökülmeler,
 • Ayaklarda kötü kokuların meydana gelmesi,

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak mantarının ortaya çıkmasında farklı pek çok etmen olabilir. Bunlar ise;

 • Başkasından bulaşabilir,
 • Ayaklar sürekli nemli ortamda kalıyor ise ayak mantarları meydana gelir,
 • Ayaklarda aşırı terlemeler, ayak mantarına zemin hazırlar,
 • Kalitesiz ayakkabı tercihinde bulunmak,
 • Halka açık alanlarda çok vakit geçirmek,
 • Başkalarının pedikür setini kullanmak,
 • Banyo sonrası ayakların ıslak kalması, gibi etmenlerden dolayı ayak mantarları ortaya çıkabilir. Eğer ayak mantarı olmak istemiyorsanız tüm bu konulara ayriyeten özen göstermeniz gereklidir.

El Ve Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Ayak mantarının yayılması, ellere sıçramasına neden olur. Önce tırnaklara sıçrayan ayak mantarı daha sonra eller üzerinde büyük tahribatlara neden olacaktır. Bu nedenle mutlaka bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Ayak mantarı tedavisi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi evde doğal yöntemlerle kendiniz de mantar tedavisi uygulayabilirsiniz. El ve ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan alternatifler ise;

Elma sirkesi; elma sirkesinde bulunan asitler, kısa sürede mantar enfeksiyonunu giderir. Ayak mantarı çok fazla yayılmadan, bir kabın içine bir miktar su ile bir miktar elma sirkesini karıştırıp, ayaklarınızı yaklaşık bir saat bu suda bekletebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kısa sürede ayak mantarından tamamen kurtulabilirsiniz.

Yine bir pamuğa bir miktar elma sirkesi ekleyip, ayak mantarı olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Özellikle akşam eve geldiğinizde ayaklarınızın daha rahat etmesi için bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz. Elma sirkesi hem asidik olduğu için hem de anti bakteriyel olduğu için çok kısa bir süre içinde mantar enfeksiyonunun tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Pirinç unu; ayak ve tırnak mantarında kullanılabilecek en güzel doğal yöntemlerden biri de pirinç unudur. Anti fungal özelliklere sahip olduğu için tırnak ve ayak mantarını çok kısa bir sürede tedavi eder. Bir miktar pirinç unu ile bir miktar elma sirkesini karıştırıp, hamur kıvamına gelince ayaklarınızdaki sorunlu bölgelerinize uygulayabilirsiniz. 15 gün boyunca her gün düzenli bir şekilde bu uygulamayı yaptığınızda ayak mantarı tamamen ortadan kalkacaktır.

Karbonat; içerdiği mineral ve enzimler sayesinde ayak mantarının tamamen ortadan kalkmasına fayda sağlar. Karbonat bilindiği üzere virüs ve mikrop öldürme özelliğine sahiptir. Ayak mantarı gibi durumlarda ise, mutlaka karbonat kullanılması gerekir. Yine ayaklarda mantar nedeni ile oluşan ölü derileri temizler ve sertleşen derilerin yumuşamasını sağlar. Bu sayede daha estetik ve daha bakımlı ayak yapısına ulaşabilirsiniz. Mantar olan bölgelere su ile karbonatı karıştırıp, uygulayabilirsiniz.

Yarım saat bekledikten sonra yıkamanız gerekmektedir. Bu işlemi her gün düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde ayaklarınızda oluşan mantar tamamen ortadan kalkacaktır. Yine ayak mantarı bulaşıcı bir enfeksiyon çeşidi olduğu için ayakkabı içinde havasız ortamlarda çok çabuk yayılabilir. Eğer gece yatmadan önce ayakkabınızın içine bir miktar karbonat eklerseniz, sabaha kadar tüm mikrop ve enfeksiyona neden olan bakteriler ayakkabı içinden uzaklaşacaktır.

Kekik yağı; anti bakteriyel ve anti fungal özellikte olan kekik yağı ile mantar enfeksiyonunu giderebilirsiniz. Kekik yağı, mantar oluşumunu engellerken mevcut mantar hastalıklarının da tedavi edilmesini sağlar. Yine tırnaklarda oluşan mantar enfeksiyonu nedeni ile tırnak batması, tırnak kırılması gibi istenmeyen durumlar da yaşanabilir. Bu gibi problemler için tırnak bakımınızı kekik yağı ile yapabilirsiniz. Bir pamuğa kekik yağı ile zeytin yağını batırıp, mantar olan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Ağız gargarası; ağız gargarası, anti bakteriyel özelliği ile mikrop ve bakteri yok etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle ayaklarınıza ağız gargara suyu ile her gün bakım yapabilirsiniz. Derin bir kabın içine bir miktar ağız gargara suyu ve bir miktar beyaz sirke ekleyip, ayaklarınızı yarım saat bu suyun içinde bekletebilirsiniz. Haftada iki kez bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsak; sarımsak doğal bir antibiyotik ve mikrop kırıcı özellikte olduğu için vücuttaki bakterileri atma özelliğine sahiptir. Gerek tırnak mantarında gerekse ayak mantarında sarımsağın mucizevi özelliğinden faydalanabilirsiniz. Sarımsağı ezip, içine bir miktar zeytinyağı ekleyip, sorunlu bölgelerinize uygulayabilirsiniz.

Limon; limon suyunu sıktıktan sonra içine aynı miktarda Hindistan cevizi yağını ekleyip, ayak mantarı olan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Adaçayı yağı; adaçayı yağı tırnak mantarı için ve diğer vücutta çıkan mantar enfeksiyonları için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Antiseptik özellikte olan adaçayı yağı mantar enfeksiyonunun tamamen geçmesine yardımcı olacaktır. Mantar olan bölgelere bir miktar adaçayı yağı sürmeniz yeterli olacaktır.

Lavanta yağı; lavanta yağı ayak mantarı için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bir pamuğun üzerine birkaç damla lavanta yağı yapıp, daha sonra pamuğu bir saat kadar mantar olan bölgede durdurup, yıkayabilirsiniz.

Portakal yağı; günde iki veya üç kez portakal yağı ile ayaklarınızda oluşan mantara bakım yapabilirsiniz. Eğer ayaklarınızda yanma ve tahriş  gibi durumlar oluşursa aynı miktarda üzüm çekirdeği yağı ilave edebilirsiniz. Bu sayede ayak bakımlarını daha kolay bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır.

Vicks; gece yatmadan önce vicks uygularsanız, ayak mantarı enfeksiyonları tamamen ortadan kalkacaktır. Özellikle  ilk olarak  ayaklarınızı beyaz sirkede bekletip, daha sonra çay ağacı yağı sürüp ve en son vicks kullanırsanız, tedavi süresi hızlanacaktır.

Tuzlu su; ayakları her gün tuzlu suda beklettiğinizde mantar enfeksiyonu ortadan kalkacaktır. Eğer tuzlu suyun içine bir miktar beyaz sirke ya da bir miktar elma sirkesi eklerseniz, etkisi iki katına çıkacaktır. Bu nedenle tuzlu suda bekletirken bir miktar beyaz sirke ilave edebilirsiniz.

Alkol; alkol mikrop ve bakterilerin çok kısa zamanda ölmesini sağlayan en iyi yöntemlerden biridir. Mantar enfeksiyonu olan ayak bölgesine bir miktar alkol sürdüğünüzde etkisini kolayca görebilirsiniz.

E vitamini; eczaneden alacağınız E vitamini kapsülü ile ayak mantarına çözüm bulabilirsiniz. Ayak mantarı olan bölgelere bir miktar E vitamini kapsülü sürdüğünüzde deri kendini yeniler ve mantar enfeksiyonundan tahriş olan bölge toparlanarak iyileşir.

Kabarcıklı Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Bazı ayak mantarı enfeksiyonları içinde su biriktirir. Bu da kabarcıklı ayak mantarı oluşmasına neden olur. Bu tür mantar enfeksiyonlarında kabarcıkların kesinlikle patlatılmaması gerekir. Kabarcıkların içinde biriken sular patlatıldığında diğer bölgelere mantar enfeksiyonun sıçramasına neden olur. Bu sebeple doğal ürünler ile kabarcıklı enfeksiyonların tedavisi yapılmalıdır. Özellikle aleo vera jeli gibi doğal ürünler kullanılabilir.

Kına Ayak Mantarına İyi Gelir mi?

Kına ayak mantarına iyi gelir mi? Sorusu mantar enfeksiyonu olan kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Kına tam anlamı ile ayak mantarı enfeksiyonunu geçirmez. Yani mantar enfeksiyonu olan bölgeye kına yakmak bir süreliğine mantarı geçirmiş gibi gösterse de kınanın mantar enfeksiyonunu geçirme gibi bir durumu yoktur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.