Altın İğne Nedir? Nasıl Uygulanır?

15.05.2019
1.381

Son yıllarda bir çok cilt probleminin giderilmesi için başvurulan ve popülaritesi oldukça artmış olan altın iğne uygulamasının bilimsel adı,  fraksiyonel mikro iğneli radyorenkans işlemidir. Kişilerin cilt problemleriyle baş etmesini kolaylaştıran bu uygulama, cildi arındırır, canlandırır, gözenekleri küçültür ve cilt lekelerinin giderilmesinde başarısı kanıtlanmış bir uygulamadır.

Bu noktada cilt sorunlarından kurtulmak isteyen herkesin ortak sorusu, altın iğne nedir? altın iğne faydaları nelerdir? altın iğnenin faydası ne kadar sürer? sorusudur. Bu yazımızda sizler için altın iğne uygulamasını detaylı şekilde anlattık. İyi okumalar dileriz…

Altın İğne Nedir?

Kişilerin yaş almalarına bağlı olarak göz ve diğer yüz çevrelerinde önce ince çizgiler belli bir süre sonra da kalın çizgiler meydana gelir. Altın iğne, bu çizgiler için kullanılan bir tür cerrahi olmayan tedavi türüdür. Bu cilt tedavisi diğer tedavilere göre biraz daha farklıdır. Burada cilt altına iğneler ile kontrollü hasarlar verilir.  Hasar gören cilt ise kendini yenilemek amacı ile kolojen seviyesini artırır. Böylece cilt daha diri ve daha genç bir görünüme kavuşur.

Diğer adı Franksiyonel radyofrekans olan bu tedavi yöntemi sadece cilt kırışıklıkları için değil, diğer cilt problemleri içinde sıkça kullanılan bir tedavi şeklidir. Örneğin cilt üzerinde düşmeye bağlı olan eziklik ve yara izlerini yok etmeye yönelikte uygulanabilir. Bu işlemde sanıldığının aksine acı ve kan gibi olaylar insan cildi üzerinde yaşanmaz. Amaç sadece cilt altını uyararak, kontrollü hasar vermek ve cildin kendisini yenileme ve onarmasını sağlamaktır.

 

Altın İğne Faydaları Nelerdir?

Bu tedaviyi diğer cilt tedavilerinden ayıran en önemli özellik, altın iğne ilk seansta etkisini net bir şekilde ortaya koyar. Yani cilt üzerinde yaşanan olumlu değişimler hemen kendini gösterir.

 • Ne kadar çok seans yapılırsa tedavinin etkisi o kadar artacaktır.
 • Altın iğne faydaları sadece kırışıklıklar için geçerli olmayıp, cilt tonunun eşitlenmesi ve cilt lekelerinin giderilmesi için de kullanılabilecek bir tedavi şeklidir.
 • Her seans sonrası kişiler hemen aynı gün kendini toparlayıp günlük yaşamlarına geri dönebiliyorlar.
 • İnce cilt kırışıklıklarından kalın çizgilere kadar pek çok alanda cildi gençleştirmeye yardımcı oluyor.
 • Cilt üzerinde zamanla oluşan gözeneklerin de sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Kişilerin en çok rahatsız olduğu cilt sorunlarının başında göz altı torbaları ve morlukları gelir. Altın iğne göz çevresine ve göz torbalarına da uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Bu özelliği sayesinde pek çok kişi altın iğneyi severek yaptırır.
 • Altın iğne sadece, yüz bölgesine uygulanan bir yöntem değildir, bunun yanında dekolte ve boyun bölgesine de uygulanabilir.

Altın İğne Nasıl Yapılır?

 • Altın iğne yaptırmak isteyen kimseler için bir plan hazırlanır.
 • Akabinde cilt yüzeyi mikroplardan arındırılarak iyice temizlenir ve bu bölgeye uyuşturucu etkisi olan kremler sürülür.
 • Ucunda altın iğnelerin bulunduğu radyo frekans cihazı cilt üzerine temasa ettirilir.
 • Cihaz cilde temas ettikçe cilt yüzeyini taramaya ve tedavi etmeye başlar.
 • Cilt hasarına bağlı olarak, altın iğnelerin cilde giriş hızları ve derinlikleri ayarlanır.
 • Altın iğne cildi uyardıkça derinin altında bulunan bölge hemen kolajen ve elastin maddelerini üretmeye başlar.

Altın İğne Etkisi Ne Zaman Görülür?

Altın iğne tedavisi anında kendini gösteren bir tür iyileştirme yöntemidir. İşlem sırasında iğnelerin indiği derinliklere göre ciltte pembe izler oluşabilir. Fakat bu izler birkaç saat sonra kendi kendine geçer.  Altın iğne yaptıracak kimseler cildinin iyileşmesi ve gençleşmesi adına biraz aceleci davranabilirler ve ilk sordukları sorulardan biri altın iğne etkisi ne zaman görülür? sorusudur.

Altın iğnenin etkisi cilt sorunlarına ve kişinin cilt yapısına göre değişiklik gösterir. Altın iğne uygulamasıyla ciltte kolajen üretimi desteklenmekte ve etkisi yaklaşık olarak 6-8 haftadan itibaren  görülmektedir. Bu konuda doktorunuzla konuşmanız daha doğru olacaktır. Fakat altın iğne cilt tedavisi doğru şekilde yapıldığı takdirde kısa sürede sonuç veren bir tür cilt güzelleştirme yöntemidir.

Altın İğne Tedavisi Öncesi Ve Sonrası

Altın iğne yaptıracak kimseler altın iğne tedavisi öncesi ve sonrası tedavilerinin devamına dikkat etmelidir. Altın iğne öncesinde cildin makyajsız ve iyi temizlenmiş olması gerekir. Yine ciltte açık yara, yanık yeni oluşan ezikliklerin olmaması önemli konular arasındadır. Yine bu uygulamayı yaptıracak olan kimselerin tedaviye başlamadan iki gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçları kesmiş olması gerekir. Sürekli olarak kullanılan ilaçlar var ise, mutlaka doktora danışarak bu ilaçları kullanmayı da bırakmanız gerekir.

Altın iğne uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler ise; işlemin başarıya ulaşması için mutlaka dermatoloğun tavsiyelerine harfiyen uyulmasında fayda vardır. Kişiler altın iğne sonrası belli bir müddet spordan ve kasları yoracak işlemlerden uzak durmalıdır. İşlem sonrası cilt üzerinde minik kabuklanmalar ya da ciltte pul pul dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle sürekli olarak cilt nemlendirici kremler ile nemlendirilmeli ve gerekli bakımlarının yapılması gerekir. Termal sular ve deniz gibi alanlardan da kişilerin uzak durması tavsiye edilir.

 

Altın İğne Kimlere Uygulanır? Kimlere Uygulanmaz?

Altın iğne 16 yaşını tamamlamış herkese uygulanan bir cilt bakım yöntemidir. Fakat altın iğne; Epilepsi hastalarına, hamilelere, kalp rahatsızlığı olan kimselere ve kan pıhtılaşmasında sorun olan kimselere kesinlikle uygulanmaz.

Altın İğne Kaç Yaşında Yapılmalı?

Altın iğne, sivilce lekeleri, akne lekeleri, ciltte oluşan çizgiler, yanık cilt yüzeyine ve cilt çatlak lekeleri için kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle hemen herkese rahatlıkla uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Fakat saydığımız tüm bu cilt sorunları sadece ileri ki yaş gurupları için geçerli değil daha genç kişilerde de görülebilecek problemler arasında yer alır. Bu nedenle herkesin sorduğu soru altın iğne kaç yaşında yapılmalı? Sorusudur. Altın iğne tedavisi 16 yaş sonrası uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Yani on altı yaşından sonra hem erkeklere hem de bayanlara uygulanabilir.

Altın İğne Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Altın iğne uygulaması sıklığı kişinin hangi cilt sorunuyla baş vurmuş olmasına bağlıdır. Fakat genel olarak uzmanlar ayda bir kez bu işlemi yaparlar ve ikinci uygulamadan sonra işlemi tekrarlamaya gerek kalmaz. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, altın iğne etkisini 6-8 hafta içinde gösterir. Süre sonunda cilt sorunlarında gözle görülür düzeyde azalma olur. İşlem uygulandıktan 6 ay sonra ise cilt tamamen pürüzsüz, gergin ve aydınlık bir görünüme kavuşur.

Altın İğne Zararları Nelerdir?

Altın iğne muhteşem bir cilt gençleştirme yöntemi olsa da bazı yan etkileri olabilir. Altın iğne zararları ise;

 • Bu işlemde tabaka tabaka ilerlendiği için cilt altında bir damara rastlandığında yüzde morluklar meydana gelebilir. Bu nedenle işinin uzmanı birinden yardım almak son derece önemli bir detaydır.
 • Altın iğne sırasında cilt derisine 50 – 60 derecelik birden ısı verildiği için deri altında belli bir takım ödemler oluşabilir.
 • Bazı kimselerin cilt derileri oldukça hassastır bu nedenle işlem sonrası uçuk gibi sorunlar yaşanabilir. Bu kimseler için tedaviden önce uçuk ilaçları uygulanır.

Bu yan etkilerin her birinin kalıcı etkisi yoktur. Yani baştan önlem alınarak yan etkileri en aza indirilebilir.

 

Altın İğne Fiyatları Nedir?

Altın iğne fiyatları hangi bölgeye uygulanacaksa farklılık gösterir. Yine kaç seans yapılacağı, iğnelerin derinlikleri, diğer cilt tedavileri ile paket olup olamadığı gibi konularda fiyat farklılıkları gösterir. Bu nedenle altın iğne yaptıracağınız klinik ile fiyatları konuşmanız önerilir.

Altın İğne Yaptıranlar

Altın iğne yaptıracak olan kişiler ilk etapta klinik araştırması yapar ve yine altın iğne yaptıranlardan tavsiye isteyebilirler. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce farklı kişilerden görüş ve öneri alabilirsiniz. Altın iğne yaptıranlar, daha çok cilt kırışıklıkları için bu uygulamayı yaptırdıklarını ve uygulamadan memnun kaldıklarını belirtmektedir.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için yaptıranlar da birkaç seans sonrası altın iğnenin faydalarını gördüklerini belirtmektedir. Eğer altın iğne tedavisi yaptıracaksanız bu konu hakkında daha önce tedavi gören kimselerden altın iğne yaptıranlar yorumları ve memnuniyetleri gibi bilgileri alabilir ve bu yönde tedaviye başlayabilirsiniz. Fakat burada unutulmaması gereken konu herkesin cilt çeşitliliği farklıdır. Yani herkese uygulanan seans sayısı ve iğne derinlikleri farklı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.