Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

21.06.2019
766

Tıp dilinde akne olarak da bilinen sivilce, ciltte bulunan küçük gözeneklerin tıkanmasıyla ortaya çıkan kırmızı, iltihaplı kabarcıklar olarak görülen bir tür cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlikle ortaya çıkan sivilce yani akne, çok rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen sivilceler genellikle yüz, boyun, omuz, sırt ve göğüslerin V bölgelerinde ortaya çıkıyor.

Yağlı ciltlerde daha çok görünen sivilce, kadın erkek fark etmeksizin milyonlarca insanın korkulu rüyası haline gelmiş durumdadır. Sivilcelerden kurtulmak isteyen birçok kişi çeşit çeşit maskeler, cilt kürleri, clindoxyl jel krem gibi kremler ve diyet programları uygulayarak sivilce tedavi yöntemleri kullanmaktadırlar.

Yazımızda da, sizler için bu küçük ve rahatsız edici aynı zamanda da acı veren cilt hastalığına çözüm yolları ve sebeplerinden bahsedeceğiz. İşte yazımızın detayları…

Konu Başlıkları

Cilt Lekelerine Sebep Olan Sivilceler

Cilt temizliğinin çok önemli olduğu sivilce (akne) sonucunda kalıcı cilt lekeleri oluşabilmektedir. Sivilcenin bulunduğu dokuda meydana gelen hasar yüzünden ve özellikle sivilcelerin patlatılması sonucunda, derinin altında kalan iltihap yüzünden kırmızılık ve kabarıklık iyileşmemektedir. İyileşemeyen bu hasarlı dokuda kabuk bağlayan sivilceler çirkin bir görünüme sebep olarak kalıcı cilt  lekelerine sebep olurlar.

Akneyle Mücadelede Cilt Temizliği Şart

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan deri üzerinde cildin nefes almasını sağlayan gözeneklerin kir, toz, yağ veya makyaj kalıntılarıyla tıkanması akne oluşumunu tetiklemektedir. Özellikle gün içerisinde cilde uygulanan makyajın tam anlamıyla temizlenmemesi de akne oluşumunda büyük etkiye sahip olmaktadır. Yağlı ciltler üzerinde çokça oluşan akneler, genellikle bir takım kremler veya ağız yoluyla alınan tablet ilaçlar sayesinde iyileşebilmektedir.

İyileşme sürecinde patlatılarak ya da sıkılarak oluşan sıvı cilt içerisine yayılarak daha fazla akne oluşumuna ve bunun sonucunda da kalıcı lekelere sebebiyet verilebilmektedir. Günün yorgunluğunu atmak için her gün temizlenmesi gereken en önemli varlığımız yani cildimiz, bu tür cilt rahatsızlıklarıyla istenmeyen görüntülere neden olmaktadır. Cilt temizliğinin yanı sıra hormonlar da ciltte sivilce (akne) oluşumunu tetikleyebilir.

 

Akne Hormon İlişkisi

Androjen hormon adı verilen hormonlar yüzünden sebum üretiminin artmasıyla, cilt gözenekleri daha genişlemiş, daha yağlı ve kirli bir de siyah noktalarla dolmuş bir şekle büründürebilir. Yani sebum denilen bu yağlı maddenin artmasıyla cilt daha yıpranmış görünebilir ve sivilcelerle kaplanabilir.

Üstelik bu hormonun artması ciltte aşırı tüylenmeye ve beraberinde de adet düzensizliğine yol açabilir. Adet düzensizliğinde ve adet dönemlerinde de sivilcelerin artarak cildin yağlanması ve bakterilerin çoğalması, günümüzde ergenlik dönemine giren genç kızlardan yaşı ilerlemiş orta yaşlı birçok kadına kadar görülmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları Sivilceye Sebep Olur

Tüketilen gıdalar da sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Psikolojik olarak rahat olamayan insanlar beraberinde yeme alışkınlıklarını da değiştirebiliyorlar. Değişen yeme alışkanlıklarından en yaygın olanı yağlı ve hazır gıdaların tüketilmesidir. Özellikle çekirdek, fıstık gibi kuru yemişler veya cipsler sivilce oluşumunu hızlandırır. Tüm bunların yanı sıra, bakterilerin de iltihaba sebep olduğu bilinmektedir.

Bu yüzden olabildiğince kullanılan yüz havlusunun normal el havlusundan farklı olması hatta kullanılan çarşafların bile belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Dünya çapında çoğu kadın vücutlarının çeşitli bölgelerinde bulunan sivilceler için çareler arıyor. Bizler de bu çarelerin neler olabileceği konusunda birkaç önemli püf noktasını sizlerle paylaşıyoruz. Şimdi gelin sivilceler ve bu sivilcelerin sebep olduğu lekelerden nasıl kurtulabileceğinize bakalım.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Dış görünüşüne önem veren kadınlar ve tabii ki de erkekler için de deri yüzeyinde oluşan, hem acı veren hem de dış görünüşlerini olumsuz etkileyen bu küçük ve iltihap kaplı kırmızı benekler sinir bozucu bir hal alabilmektedir. İstenmeyen ve rahatsız edici boyutlara taşınan bu kötü görüntünün giderilmesi için farklı çözümler aranıyor.

Bazen uzun ve meşakkatli olan bir süreç çoğu akne mağdurlarını beklemektedir. Çoğunlukla 4 ile 7 ay kadar süren sivilce (akne) tedavisi, kendi kendine geçer diye bekliyorsanız çok yanılıyorsunuz. İlk yapmanız gereken şey bir cilt uzmanına başvurarak cilt tipinizi ve cildinizde yer alan aknelerin analizlerini yaptırmanız olmalıdır.

Analizleri yaptırdıktan sonra doktorunuzun size vereceği  kremleri ve sabunları kullanmak olacaktır. Peki sadece sabun veya krem yeterli midir? diye soracak olursanız elbette bu kremler ve sabunlar tek başlarına yeterli olmayacaklardır. Bazı sivilcelerin iyileşmeleri için antibiyotiklere başvurulması da gerekebilmektedir.

Doktora başvurduktan sonra cildin güzelliğini koruyabilmek adına sizin yapmanız gereken en temel prensip düzenli yapılan cilt temizliği olmaktadır. Cildin düzenli olarak cilt tipine uygun olan temizleme jelleri ve sabunlar kullanılarak yıkanması hem temiz ve sağlıklı hem de nefes alan bir cilt anlamına gelmektedir.

 

Ciltte kalan yağı temizlemek için kullanılan solüsyonlar akneler üzerinde iyileştirici etkiye de sahiptirler. Reçete ile satılan bazı solüsyonların yanında ilaçlar da cilt üzerinde kurumalara da sebep olabiliyor. Böyle olunca da ciltte kurumalar ortaya çıkıyor. Bu yüzden kurumaları önüne geçmek için sivilce ilaçlarına ilaveten nemlendiriciler de kullanılmalıdır.

Topikal tedavinin yetersiz kalması durumunda yada tedaviye ek olarak peeling ve cilt bakım maskeleri de, akne tedavisinde baş vurulan yöntemlerdir. Cildi yenilemek için kimyasal maddelerle cildin sorunlu olan üst tabakası kontrollü olarak soyulur. Böylece alttan pırıl pırıl ve pürüzsüz bir cilt gelir. Ancak bu işlemler mutlaka konusunda uzman ve tecrübeli kişiler hatta hekimler tarafından yapılmalıdır. Akne tedavisinde,

  • Cilt Mezoterapisi
  • Medikal Cilt Bakımı
  • Bitkisel Peeling
  • Kimyasal Peeling, kullanılabilmektedir.

Tedavi Sürecinin İşleyişi

Büyük bir sabır ve zaman gerektiren akne tedavisi, tedaviye başlandığı günden itibaren büyük bir titizlilikle yürütülmelidir. İlk aylarda cildin her gün düzenli temizlenmesi, korunması, yemeye alışkanlıklarına dikkat edilmesi, ilaçların alımı ve solüsyonların kullanılması çoğu yetişkin veya genç birçok kişiye zor gelebiliyor.

Cilt uzmanının tavsiyelerine uyulduğu takdirde bir iki ay içerisinde ilk etkiler görülmeye başlanıyor. Üçüncü aydan sonra ise, ciddi anlamda değişimler başlayabiliyor. Uygulanan ürünlerin ve yöntemlerin olumlu cevap vererek sivilcelerden kurtulabilmek için sabırlı olmak gerekiyor.

Akne Çeşitleri Nelerdir?

Akne Neden Oluşur?

İmex Sivilce Kremi

Madecassol Merhem

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.