Akne Neden Oluşur? 

08.08.2018
1.102
Akne Neden Oluşur? 

Kadın erkek farketmeksizin  herkesin korkulu rüyası olan akne, ergenlik döneminde hayatımıza girmekte. Yapılan bilimsel araştırmalara göre akne oluşumunun en önemli nedenleri, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, yanlış cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünler olarak belirtilmiştir.

Kişiyi psikolojik olarak da etkileyen sivilce oluşumu aslında bir cilt rahatsızlığıdır ve dermatologlar tarafından önerilen ilaçlarla tedavisi mümkündür. Peki; akne nedir? akne neden olur nasıl kurtulunur? akne tedavisi nasıl olur? akne çeşitleri nelerdir? tüm bunların cevaplarını sizler için araştırdık.

Akne Nedir?

Akne, gençlik döneminde derideki yağ bezlerinin aşırı çalışması sebebiyle gözeneklerin tıkanması sonucunda görülen, kırmızı renkte bazen iltihapla görülen sivilcelerdir. Cilt yüzeyinde oluşan bu kırmızı kabarcıklar genellikle yüz, boyun, sırt ve omuzlarda kendini göstermektedir.

Akne üzerine sürekli elle temas etmek, sıkmak, patlatmak sivilcelerin çoğalmasına neden olmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde çok daha fazla akne oluşur. Bu durumun nedeni ise, yağlı ciltte gözeneklerin daha hızlı tıkanmasından kaynaklanmaktadır.

akne tedavisi

Akne Neden Oluşur?

Sivilce sorunu estetik görünümde geçici sıkıntılara neden olur. Fakat bazen kalıcı sivilce izleriyle yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumu açıklayan belli başlı bir neden olmasa da, akne oluşumuna neden olan faktörler vardır. Bunlar hormonal değişiklikler, genetik faktörler, ergenlik, kozmetik ürünler, ölü hücreler, çevresel faktörler ve ilaçlara cildin gösterdiği etki olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Ergenlik çağı, hamilelik gibi dönemlerde hormonlar büyük değişimler yaşar. Ergenlik döneminde vücut androjen hormonu üretmeye başlar, bu ciltte yağlanmaya neden olur. Hamilelik döneminde de androjen sivilce oluşumuna neden olur. Ayrıca stres, depresyon durumu daha kötü hale getirebilir, adet dönemi de akne oluşumunun arttığı dönemler arasındadır.

Genetik Faktörler

Sivilce konusunda en önemli faktörlerden biri genetik yatkınlıktır. Eğer ailenizde akne problemi yaşamış bireyler varsa, sizin de bu sorunu  yaşama olasılığınız yüksektir. Genler bu özelliği taşır.

Aşırı Yağ Üretimi

Cildin aşırı yağ üretmesi kıl köklerini, cilt gözeneklerini tıkar. Bunun sonucunda siyah noktalar ve beyaz kabarcıklar oluşur. Bu durum cilt yüzeyinde bakterilerin çoğalmasına uygun ortam sağlar ve akne oluşumuna neden olur. Bu dengesizlik androjenler olarak adlandırılan birçok hormonun üretilmesi sonucu meydana gelir. Hormonlardaki bu değişiklik de kendini akne olarak gösterir.

Ölü Hücreler:

Ölü hücreler genellikle ciltten atılır fakat cildin altında birikirlerse yağ ile birleşerek akne oluştururlar.

İltihaplanma

İstenmeyen bakterilerle savaşmak için, vücut beyaz kan hücrelerini savaşmak için gönderir. Cilt bu hücrelere iltihap ile karşılık verir, bu ise sivilcelerin mor, kırmızı renkler almalarına, ağrı yapmalarına ve akneye dönmelerine neden olur.

Ergenlik

Ergenlik döneminde değişen hormonlar, ciltte üretilen yağ miktarını arttırmaktadır. Bu durum gözeneklerin tıkanmasına yol açar ve deri altında biriken yağ ve kir kendini akne olarak dışarı atar.

Kozmetik Ürünler

Özellikle yetişkinlerde görülen sivilcelerin en büyük nedeni aşırı kozmetik ürün kullanımından kaynaklanmaktadır. Kullanacağınız kozmetik ürünleri seçerken kalitesine ve sivilce yapma potansiyeli olup olmadığına dikkat etmek gereklidir. Tabi burada gözden kaçırılmaması gereken diğer bir nokta ise, makyaj sonrası cildin güzelce arındırılması gerektiğidir.

akne nedir

Polikistik Over Sendromu

Sivilce akne problemi, polikistik over sendromu yaşayan kadınlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda kişi, dermatologla birlikte mutlaka bir jinekolog ile de görüşmelidir. Polikistik over sendromu genellikle ergenlik döneminde yaşanmakta ve sivilceyle birlikte tüylenme ile de kendini göstermektedir.

Çevresel faktörler:

Bazı dış etkilerde akne oluşumuna neden olur. Bu etmenlerden bazıları şunlardır, özellikle yağ özlü nemlendiricilerin kullanımı, sıcak ve nemli ortamlar, beslenme ve çalışma ortamı çevresel faktörlerden bazılarıdır.

İlaçların etkisi

Özellikle hormonlarla ilgili ilaçlar kullanıyor olmak bazen tedavinin yan etkisi olarak akne sorununu karşınıza çıkabilmektedir. Hatta kullanılan B vitamini bile akne oluşumuna sebep olabiliyor ya da var olan sivilcelerin şiddetini arttırabiliyor.

Akne Çeşitleri Nelerdir?

  • Siyah noktalar,
  • Komedonlar,
  • İltihaplı sivilceler,
  • Püstüller,
  • Papüller,
  • Akne rozasea,
  • Kistik akne,
  • Mevsimsel akne,

Akne Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer sivilce sorununuz varsa ve akneden nasıl kurtulunur? diyorsanız, ciltteki sebum dengesini sağlamak adına etkili cilt temizliği yapmalısınız. Akne tedavisinde cilt yüzeyine uygulanan kremler kullanıldığı gibi oral yolla alınan ilaçların kullanılması da mümkün.

Bir dermatolog eşliğinde akne tedavisi görüyorsanız antibiyotik kullanmanızda olası seçenekler arasındadır. Hekiminiz mutlaka size ve cilt sorununuzun şiddetine göre uygun bir tedavi yolu seçecektir. Sivilcelerin tedavisi çok önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen bu sorun yeni komedonların oluşumuna zemin hazırlar. Yağ bezlerinin çalışmasını dengeleyen ve komedon oluşumunu engelleyen ilaçlar mevcuttur.

Akne tedavisinde iyileşme 3-4 ayı bulur. Fakat daha sonra yeni sivilcelerin çıkmamasının garantisi yoktur. Sivilce tedavi sürecinde iyileşse bile tekrar edebilen bir cilt hastalığıdır. Bu durumda önemli olan şu ki, sivilce tedavisini düzenli olarak sürdürmelisiniz. Tedaviye düzenli bir şekilde devam eden hastalarda iyileşme oranı çok daha yüksektir.

Sivilce Tedavisinde Kullanılan Kremler

Sivilce tedavisi için mutlaka bir hekimle görüşmeniz önemlidir. Çünkü doktor cilt tipine ve sorunun şiddetine göre bir tedavi şekli ve süresi belirleyecektir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz sivilce kremleri mutlaka bir hekim tarafından reçete edilerek kullanılması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.