Adet Söktürücü Bitkiler Ve Bitki Çayları

29.06.2018
1.458
Adet Söktürücü Bitkiler Ve Bitki Çayları

Kadınların regl döneminden önce yaşadıkları tüm sıkıntılar, adet kanamasının gecikmesiyle artış göstermektedir. Bu durum bazen acaba hamile miyim? sorusunu akıllara getirir ve daha çok strese sebep olabilir. Eğer hamile olmadığınızdan eminseniz, böyle bir durumda adet söktürücü bitkiler ve bitki çayları deneyip bir an önce adet kanamasının gerçekleşmesini sağlayabilir ve bu stresten uzaklaşabilirsiniz. Peki hangi yiyecek ve içecekler regl döneminde yaşanan sıkıntılar için şifadır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda; adet söktürücü doğal yöntemler, adet söktürücü bitki çayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Sağlıklı olan her kadın her ay bir defa adet olur. İki adet arasında geçen süre 21 günden az 35 günden çok olmamalıdır. 28 günde bir defa adet görmek ideal olarak kabul edilmektedir. Adet gecikmesi kadınların regl dönemini tam bir kabusa çevirmektedir. Aşırı stres, karın ve kas ağrısı, bazı kişilerde baş ağrısı şikayetleri olabilmektedir.Peki bazı dönemlerde görülebilen adet gecikmesi nedenleri neler olabilir? Adet gecikmesinin başlıca nedeni, eğer bir ilişki söz konusu ise gebeliktir yada yaşın ilerlemesi durumunda menopoz. Fakat daha bir çok sebepten dolayı adet gecikmesi yaşanabilir. Adet gecikmesi sebepleri sıralayacak olursak;

 • Stres,
 • Şok diyetler,
 • Hormonal bozukluk,
 • Obezite,
 • Doğum kontrol ilaçları,
 • Aşırı spor yapma,
 • Polikistik over sendromu,
 • Depresyon,
 • Emzirme dönemi,
 • Hamilelik,
 • Menopoz,
 • Kadın hastalıkları,
 • Düzenli kullanılan bazı ilaçlar… adet gecikmesi nedenleri arasındadır.

adet söktürücü maydanoz

 Adet Söktürücü Bitkiler Ve Bitki Çayları

Adet döngüsünün ilk günleri ve menopoz, adet gecikmesinde normal kabul edilir. 1-3 gün arası gecikmeler de adet gecikmesi kabul edilmez. Bu duruma bazı aylar stres ve mevsim şartları da etki etmektedir. Fakat uzun süre geciken adet kanaması herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu durumda mutlaka jinekolog doktora başvurmalısınız.

Böyle sorun yaşadığınız aylarda bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Bazı yiyecek ve içecekler adet gecikmesinin çözümü olabilmekte ve adet gecikmesinde bitki çayları imdadımıza yetişmektedir.Bu bitkilerden kısaca bahsedecek olursak;

Maydanoz; Adet söktürücü yiyeceklerin en başında yer alır. Uzun yıllardan beri kadınların adet söktürücü etkisi sebebiyle başvurdukları bitkilerden biridir. Hiç bir yan etkisi bulunmayan maydanoz, rahim kasılmalarını arttırarak adet kanamasının başlamasına etki eder. 1 demet maydanozu güzelce yıkadıktan sonra, 1 litre kaynamış ocaktan alınmış suyun içine atın ve 20 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra hazırlamış olduğunuz maydanoz suyunu gün içinde dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Maydanoz suyunun adet söktürücü etkisi sebebiyle hamilelerin tüketmesi önerilmemektedir.

Dereotu; Adet kanamasının gelmesini kolaylaştırmaktadır. Tıpkı maydanoz gibi rahim kaslarını uyararak adetin başlamasına yardımcı olur ve hamilelerin tüketmesi önerilmez. Dereotu bunun yanı sıra, hormonları düzenler ve adet düzensizliğine iyi gelir.

Regl döneminde görülen ağrı ve krampları da azaltır. 1 tatlı kaşığı dereotu tohumu ezildikten sonra 2 bardak kaynamış suya atılır ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Adet dönemi yaklaştığında tüketilirse, adet kanamasının gecikmesine engel olur.

adet söktürücü havuç

Havuç;Havuç adet söktürür mü? sorusu sıklıkla karşımıza çıkmakta. Sürekli adet düzensizliği yaşayanlara havuç tüketmesi önerilir. Adet söktürücü özelliğinin yanı sıra düzenli adet görmeye de katkısı vardır. Adet döneminden önce rendelenerek düzenli tüketildiğinde, adet kanamasını kolaylaştırır ve adet ağrılarını hafifletir.

Kereviz; Bilinen ve tercih edilen adet söktürücü yiyeceklerden biri de kerevizdir. Regl döneminde ister zeytinyağlı olarak tüketin, isterseniz salata olarak, her türlü faydasını  göreceksiniz. Özellikle maydanoz ve kereviz kürü oldukça işe yarar. Kerevizi rendeleyip maydanoz yapraklarıyla birlikte 1 litre suyun içinde  bir gece bekletin. Daha sonra süzüp içebilirsiniz.

Soğan; Adet ağrılarını gidermede oldukça etkili olan soğan kürünü regl döneminde adet söktürücü olarak da kullanabilirsiniz. Soğan kürü, yumurtalık kistlerinin bitkisel tedavisinde de oldukça etkilidir. Yarım litre hazır suyu kaynattıktan sonra, 1 adet soğanın kabuklarını soyun ve kaynayan suya atıp 10 dakika kaynatın. Daha sonra hazırladığınız soğan kürünü sabah ve akşam olmak şartıyla günde 2 defa tüketin.

Zerdeçal; İçerisinde bulunan curcumin etken maddesi sebebiyle ağrı kesici özelliği kanıtlanmış olan zerdeçal, adet ağrılarını da gidermede oldukça etkilidir. 1 bardak sütün içine yarım çay kaşığı zerdeçal ve bal karıştırıp tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitki Çayları

adet söktürücü bitki çayı

Papatya Çayı; Papatya çayının faydaları arasında rahatlatıcı etkisi ve adet söktürücü özelliği vardır. Doğal bir spazm giderici olarak adet ağrılarından kaynaklanan kasılmaları hafifletir. Adet kanaması esnasında oluşan ağrıları giderir ve adet kanamasını hızlandırma özelliğine sahiptir. 1 tatlı kaşığı kuru papatyayı 1 su bardağı kaynamış suya ekleyin ve demlenmeye bırakın. Hazırlamış olduğunuz papatya çayını tüketirken bal ilave edebilirsiniz.

Biberiye Çayı; Adet kanamasını başlatmak için etkili bir doğal yöntemdir. Adet söktürücü etkisinin yanı sıra biberiye çayı adet sancılarına iyi gelir. Adet kanamasının hızlı sökülmesi için papatya ve biberiye çayını birlikte tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı biberiye ve 1 tatlı kaşığı papatya kurusunu 2 su bardağı kaynamış suda demleyin ve gün boyu için. Bu iki bitkiden hazırlamış olduğunuz çay iyi ve etkili adet söktürücü özelliğe sahiptir. Biberiye çayı adeti keser mi? sorusu sık sorulur. Tam aksine biberiye çayının adet söktürücü özelliği vardır.

Kekik; Adet kanamasını düzenleyen ve söktüren şifalı bir diğer çay ise kekik çayıdır. 1 yemek kaşığı kadar kekik 1 su bardağı kaynamış suda demlenir ve içilir. En etkili adet sökücü çay kekik çayıdır.

Ada çayı; Adet kanaması başlamadan 3 gün önce tüketmeye başlamanız durumunda adetiniz gecikmez ve hızlı sökülür. Rahim kaslarını uyarıcı ve kişiyi rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca adet döneminde yaşanan sıkıntıları da hafiflettiği bilinmektedir. Ada çayı adet döneminde içilir mi? Adet döneminde ada çayı içmek stres kaynaklı adet gecikmesine iyi geldiği gibi kişiyi rahatlatır, adet söktürücü etkisi ve ağrıyı azaltan özelliğe sahiptir.

Rezene; 1 su bardağı kaynamış suya rezene ekleyip demlenmesini bekleyin. Rezene çayı rahatlatır, adet kanamasını hızlandırır ve regl dönemindeki stresi azaltır.

Adet söktürücü doğal yöntemler, en etkili adet söktürücü bitki çayları, adet gecikmesinin nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Adet döneminde düzensizlik olan ve adet gecikmesi yaşayanların sık sorduğu bazı sorular aşağıdaki gibidir.

Adet Gecikmesi Normal mi?

Adet kanamasının başladığı yıllarda adet düzensizliği yada adette gecikme olabilir.Sonraki yıllarda bu süreç düzene girmelidir. Adet günlerinde bir iki günlük sapmalar normaldir. Fakat iki adet görme aralığı sürekli değişiyorsa bu durumda mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Normal şartlarda adetin gecikmesi süresi 5-7 gün arasıdır. Bu süre normal kabul edilmektedir. Bu süreyi aşan gecikmelerde mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir.

Bekar Kızda Adet Gecikmesi

Ergenlik yaşına gelmiş genç kızların 16 yaşına kadar adet görmeleri beklenir. Bu süre de gecikme söz konusuysa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra bu dönemde adet döngüsüne dikkat edilmelidir. Çünkü ergenlikte adet düzensizliği bazı sağlık sorunlarının habercisi de olabildiği gibi altta yatan başka bir problem yoksa adet döngüsü  zamanla düzene girecektir.

İlk Adetten Sonra Adet Gecikmesi

Ergenlik dönemine adım atmış genç kızlarda adet düzensizliği olabilmektedir. Bu durumun  zamanla düzene girmesi beklenir. Şayet adet kanaması aşırı derecede oluyorsa bu durumda doktora başvurmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.