20’li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

22.11.2019
881

Cilt sağlığı ve güzelliği için her bireyin mutlaka yaşına uygun cilt bakımını rutin olarak yapması gerekir. Bilhassa ciltte kullanılacak olan kozmetik ürünlerinin mutlaka cilt tipine göre ve cilt yaşına göre seçilmesi şarttır. Bu bağlamda her yaşa özel evde cilt bakımları doğru bir şekilde yapılmalıdır. Daha çok 30’lu yaşlardan sonra başlayan cilt bakımları bunun öncesinde yani, 20’li yaşlarda başlamalıdır. Böylece ilerleyen yaşlarda cilt daha bakımlı ve canlı olacaktır.

20’li yaşlarda cilt bakımları için, ağır kozmetik ürünler yerine daha doğal ve daha hafif  ürünler seçilmelidir. Böylece daha verimli ve daha sağlıklı bir cilt yapısına ulaşabilirsiniz. Sizler için bu yazımızda, 20’li yaşlarda cilt bakım rutini, 20’li yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı? gibi konulara yer verdik. Eğer daha doğru bir cilt bakımı yapmak istiyorsanız, evde doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz.

20’li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

İnsan vücudu 20 yaşına kadar kendini sürekli olarak yeniler. Bu nedenle 20 yaşından sonra kemik yapısı ve cilt yapısı tamamen oturur. 20’li yaşlarda başlanan cilt bakımları daha çok sivilce karşıtı, minik kırışıklıklara doğru yoğunlaşılmalıdır. 20 yaşından sonra günlük cilt temizliği yapılmalı, 25 yaşından sonra ise, cilde gerekli olan vitamin ve minerallerin yeteri kadar verilmesi gerekir.

20 yaşından sonra insan vücudu daha yavaş büyür ve cilt üzerinde ölü hücre artışı fazlalaşır. Özellikle cilt bakımları doğru yapılmazsa 20 yaşından sonra hücreler aktivitesini yitirir ve cilt yorgun bir görünüme sahip olur. 20’li yaşlarda cilt bakım rutini nasıl olmalı? sorusu için belli aralıklarla cilt bakım maskeleri, her gün cilt temizliği ve doğal ürünlerle kürler yapılarak cilt taze tutulmalıdır.

Belli bir yaştan sonra cilt üzerinde güneş lekeleri, değişen hormonlar nedeni ile kahverengi koyu lekeler meydana gelebilir. Tüm bunlara ek olarak, cilt ciddi anlamda elastikiyet yeteneğini yitirir, buda cilt üzerinde kırışıklıkların meydana gelmesine zemin hazırlar. Elbette tüm bunların önüne geçmek için cilt bakımlarının yapılması gerekir.

20’li Yaşlarda Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt temizliği her yaşta önemli olduğu gibi 20’li yaşlarda da büyük öneme sahiptir. Bu nedenle cilt bakımının ilk adımı temizlikten geçer. Bilhassa gün sonu ciltte yapılan temizlik ile cildinizin alt katmanları da nefes alır. Bu sayede küçük gözenekler büyümez ve genişlemez. Yine doğru yapılan cilt temizliği ölü hücrelerden de arınmanızı sağlar, görünümünüz daha parlak ve daha canlı olur.

Bu yaşlarda cilt temizliği doğal sabunlarla ve doğal temizlik ürünleri ile yapılmalıdır.  İçerisinde boya, paraben, asit ve diğer kimyasal olan ürünlerden kaçınmak gerekir. Doğal sabun tercih ederken de, mutlaka cilt yapısına en uygun sabunları tercih etmeniz gerekir. Örneğin; yağlı bir cilde kükürtlü sabun, tuz sabunu ve keçi sütü sabunu kullanılabilir. Kuru ve karma ciltler için ise, defne sabunu ve zeytinyağlı sabunlar ideal olacaktır.

20’li yaşlarda cilt temizliği nasıl olmalı?

 • Bu yaşlarda cilt çok taze olduğu için sabahları yağlı olarak uyanırsınız. Özellikle burun bölgesi sabahları daha fazla yağlı olur. Bu nedenle sabah kalktığınızda cildinizi sabun ile yıkamanız gerekir.
 • Yine gün içinde kullanılacak makyaj ürünlerinin cildi tahriş etmemesi gerekir.
 • Her akşam cilt ılık su ile yıkanmalıdır.
 • İki güne bir peeling ile cilt hem kirlerinden hem de ölü hücrelerinden temizlenmelidir.
 • Haftada bir kez mutlaka cilt temizliği ve bakımı için maskeler yapılmalıdır. Bu maskelerde cildin ihtiyacı olan durumlar göz önünde bulundurulmalı ve bu yönde cilde destek sağlanmalıdır.

 

20’li Yaşlarda Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

20’li yaşlarda günlük cilt bakımı ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için oldukça gereklidir. 20’li yaşlarda günlük cilt bakımı nasıl yapılır? diye sorulduğunda ise;

 • Günlük cilt bakımı için sabahları cildi yıkamakta fayda vardır. Eğer soğuk su ile yıkarsanız kılcal damarlarınız harekete geçer ve cildiniz daha enerjik görünüme kavuşur.
 • Yüzünüzü günlük olarak yıkarken sabunu direkt cilde temas ettirmek yerine, sadece köpüğünü cildinize uygulamanızda fayda vardır. Eğer cildinize direkt sabunu temas ettirirseniz cildinizde kurumalar ve pul pul dökülmeler meydana gelebilir.
 • Cildinizi yıkadıktan sonra hafif nemlendirici kullanmanız gerekir. Bu yaşlarda ağır ve yoğun nemlendiricilerden kaçınmanızda fayda vardır. Çünkü 20’li yaşlarda cilt zaten yağlıdır ve nemlendiriciler ile daha fazla yağlanabilir.
 • Vücut temizliği sonrasında da, kesinlikle losyonlar kullanılmalıdır. Losyon seçiminde zeytinyağlı veya gül içerikli losyonları tercih edebilirsiniz.
 • Yine makyaj yaparken kapatıcıların hafif yapıda olması diğer önemli konulardandır.
 • Dışarıya çıkarken ise, mutlaka güneş kremleri kullanılmalıdır. Burada sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de güneş kremleri kullanılması gerekir.
 • Makyaj yaparken malzemelerin daha hafif yapıda olması önemli konulardandır.

20’li Yaşlarda Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımı her dönem ve her yaşta dikkate alınması gereken konuların başında gelir. Bu bağlama 20’li yaşlarda cilt bakımı yaparken bazı konulara dikkat etmenizde fayda vardır. 20’li yaşlarda cilt bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

20’li yaşlarda makyaj temizleme rutini;  bu yaşlarda makyaj sonrası temizliğin doğru adımlarla yapılması gerekir. Özellikle günlük ve gece makyajının temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Makyaj temizleyici olarak doğal ürünler ve doğal yağlar kullanabilirsiniz. Özellikle jojoba yağının ve gül suyunun makyajı temizleme gibi özelliği vardır. Bu iki ürünü rutin olarak kullanabilirsiniz. Eğer hazır ürün kullanmak istiyorsanız, makyaj temizleme suyu ve makyaj temizleyici jellerden faydalanabilirsiniz.

20’li yaşlarda ciltte tonik kullanımı; tonik kullanımı her yaşta önemlidir. Bu yaşlarda kesinlikle ağır ve kimyasal ürünlerden kaçınmak gerekir. Burada en doğal ürünü kullanarak cilt temizliğinizi ve aynı zamanda cilt bakımlarınızı yapabilirsiz.

20’li yaşlarda göz kremi kullanımı; göz çevresi ince bir yapıda olduğu için 25 yaşlarından sonra çökmeye ve kırışıklıklar meydana gelmeye başlar. Burada yaşa uygun göz kremi ve bakım ürünlerinin kullanılması gerekir.

 

20’li yaşlarda peeling; bu yaşlarda burun çevresinde rutin olarak peeling uygulaması gerekir. Böylece cilt kendini yeniler. Özellikle yağlı ve akneli bir cildiniz varsa mutlaka peeling uygulanması gerekir. Doğal peeling ile cildinizi temizleyip, canlandırabilirsiniz.

Doğal Peeling İçin Malzemeler;

Genç yaşlarda cilde uygulanabilecek en güzel peeling doğal olanlarıdır. Bunun yanında haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Gerekli Malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı toz şeker,
 • 8 -9 damla limon suyu,
 • 1 tatlı kaşığı karbonat,
 • 1 çay kaşığı bal,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırıp cildinize uygulayın. Oval hareketlerle cildinize masaj yaprak uygulamanız daha faydalı olacaktır. 3 – 4 dakika boyunca cildinizde beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Ardından cildinize Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

20’li Yaşlarda El Kremi Seçimi

20’li yaşlarda el kremi seçimi diğer cilt bakım ürünleri kadar önemlidir. 20’i yaşlarda ellerinizin daha yumuşak ve pamuk gibi olmasını istiyorsanız gül içerikli kremler kullanabilirsiniz. 25 yaşından sonra lavantalı ve e vitaminli el kremleri, 27 – 28 yaşlardan sonra ise defne yaprağı özlü ve zeytinyağı özlü el kremleri seçebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.